Meclis Çankaya kapısı yakınında bir vatandaş kendini yakmak istedi

ANKARA (ANKA) – Atatürk Bulvarı’nın TBMM Çankaya kapsına yakın bölümünde dün sabah 09.15’te Hatay’dan geldiği öğrenilen Orhan Alkaya isimli şahıs üzerine mazot dökerek “Kendimi yakacağım” diye bağırdı. Güvenlik güçleri, eylemi gerçekleştirmek isteyen kişiyi engelledi ve gözaltına aldı. Olay sırasında çok sayıda ambulans da Çankaya kapı önüne geldi.
Olayı ANKA’ya anlatan görgü tanıkları “Bir kişi Çankaya kapının Atatürk Bulvarına yakın bölümünde kendini yakacağını söyleyerek üzerine sıvı döktü. O esnada polisler üzerine atlayarak o kişiyi etkisiz hale getirdiler. Daha sonra Çankaya kapının girişindeki polis noktasına götürdüler. Ardından çok sayıda ambulans geldi. Parasızlık nedeniyle eylem yaptığını söylüyordu” dediler.
ANKA’nın güvenlik birimlerinden öğrendiğine göre, aynı kişi daha önce de farklı yerlerde benzer eylemler yapmak istemiş ancak polisler tarafından engellenmiş. Alkaya’nın bu eylemleri nedeniyle farklı zamanlarda gözaltına alındığı da bildirildi. ANKA’ya konuşan bir yetkili “Kişinin ilk eylemi değil. Sicili kabarık” dedi.
TBMM Koruma Daire Başkanlığı’na bağlı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Alkaya, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polislere teslim edildi. Alkaya hakkında yasadışı eylem yapmaktan işlem yapılacağı bildirildi.