Medya Sanat Galerisi’nde anne-kız sergisi

Ressam Suna Özkalan ve kızı Ressam Filiz Onat

Medya Sanat Galerisi, Ressam Suna Özkalan ve kızı Filiz Onat’ın eserlerini Başkentlilerle buluşturdu. “İki Nesil Resim ve Heykel Sergisi” 25 Mayıs’a kadar görülebilecek

SULTAN YAVUZ- Medya Sanat Galerisi, Ressam Suna Özkalan ve kızı Filiz Onat’ın resim ve heykellerinden oluşan “İki Nesil Resim ve Heykel Sergisi”ni sanatseverlerin beğenesine sundu. 103 eserin yer aldığı sergide, Ressam Özkalan’ın orkestra temalı resimleri ve kızı Onat’ın ağırlıklı olarak kadın figürleri ve heykelleri dikkat çekiyor. Sergi 25 Mayıs tarihine kadar gezilebilecek.
Sergi hakkındaki düşüncelerini 24 Saat gazetesiyle paylaşan Ressam Filiz Onat, çocuk yaşlarda annesinden görerek merak saldığı resim için, “Çok keyifli bir uğraş ve isterdim ki üçüncü nesil olarak kızım da resim yapsın ama o farklı bir alana yöneldi. Ümit ediyorum ki torunum resim yapar” dedi.
Klasik heykellerinin soyutlamasını yaptığını ve sergide yer alanların bu anlamda ilk olduğunu kaydeden Onat, resimlerindeki kadın temasına dair de şöyle konuştu: “Kadın olduğum için bildiğim bir konu ve görsel olarak da akışkan olması hoşuma gidiyor. Kadınla anlatacağınız çok şey vardır; toplumdaki yeri, sıkıntıları, sosyal tutumlar, analık, doğurganlık gibi binlerce konuyu açıyor. Bu nedenle de cazip geliyor” dedi.

Suna Özkalan kimdir?
1936 yılında Kayseri’de doğan sanatçı, 1965 yılında Türk Amerikan Derneği’nde Refik Ekipman’dan ve sonraki yıllarda Lütfü Günay’dan resim dersleri aldı. Aynı yıllarda kurdukları “Altılar Grubu ile pek çok sergi açtı. Birleşmiş Resssamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD), Ankara Kadın Resssamlar derneği (AKRD) ve Altılar Grubu üyesi Özkalan, eserlerinde genellikle orkestra teması kullanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konulu çalışmalarını, 1985-1991 yılları arasında pastel ile karton ve kraft kâğıt üzerine yapmıştır. Sanat hayatı boyunca 50’yi aşkın kişisel sergi açan sanatçı, “DYO Resim Yarışması Başarı Ödülü”, “UNESCO 35 Yaş “yarışmasında sergileme, Ankara Sanat dergisinin açtığı yarışmada da küçük heykel ve gravür ödülleri almıştır.

Filiz Onat kimdir?
1953 yılında Suna Özkalan’ın kızı olarak Ankara’da doğan Filiz Onat, 1975 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Mimarlık bölümünden mezun oldu. 1968 yılından beri resim, 1985 yılından itibaren de heykel çalışmaları yapan Onat, 1966-1968 yılları arasında Türk Amerikan Derneği’nde Lütfü Günay’dan resim dersleri almıştır. 1968 yılında derneğin açtığı ortak sergide ilk defa eseri sergilenen sanatçı, 1978 yılında ilk kişisel sergisini Fransız Kültür Derneği’nde açtı. 1979 yılında Ankara Sanat Dergisi’nin yarışmasında resim dalında mansiyon kazanan Onat, bir kısmı annesi Özkalan ile olmak üzere ortak ve kişisel 40’tan fazla sergi açtı. Sanatçı, resim ve heykel çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürüyor.