Meliha Yılmaz’dan “Eş Sürem Resim Sergisi”

Ressam Meliha Yılmaz

NAZ AKMAN – Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı öğretim görevlisi Ressam Meliha Yılmaz, ön Türk tarihinden yararlanarak tuvaline aktardığı 32 tablosunu sanat izleyicilerinin beğenisine sundu. Yılmaz’ın, Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi’nde açtığı “Eş Sürem Resim Sergisi” 17 Mayıs Cuma gününe kadar ziyarete açık olacak. Yılmaz ‘Eş Sürem’in bir sonraki durağının Ayvalık olacağını belirterek, 24 Mayıs Cuma günü sanat tutkunlarıyla yeniden bir araya geleceğini söyledi.
Yılmaz, petrogliflerin primitif çizgisel nitelikteki unsurlarını kayalardan alarak tual yüzeyine taşıdığı ve sanatın diğer unsurlarıyla birleştirerek çağdaş bir anlayışla yorumladığı eserlerini ilişkin “Resimlerimde ön Türk tarihinden yararlanıyorum. Kayalardaki bu figüratif çizgisel oluşumları alıp tuvalime taşıyorum, sanatın unsurlarıyla buluşturarak çağdaş bir anlayışla yorumluyorum. Kaya resimlerinde gündelik yaşam, savaşlar, avlanma, dini inançlar ve ritüeller ön Türklerin yaşamına dair ipuçlarını veriyorum” dedi.
Eş Sürem Nedir?
Serginin adı Eş Sürem’in mitolojik anlamı hakkında bilgiler veren Yılmaz, “Burada mitolojik unsurlar da söz konusu. Mitolojide zaman kavramı art sürem değil, yani eş süremdir. Senkroniktir. Geçmiş ya da gelecek yoktur, sonsuz bir şimdiki zaman kavramı vardır. Masal ve efsanelerde de bu böyledir. Dolayısıyla ben de sergimin adını mitolojideki zaman kavramından esinlenerek ‘Eş Sürem’ koydum” sözlerine yer verdi.
Eserlerinde yoğunlukta kontrast renklere ve lekesel tekniğe ağırlık veren Yılmaz, “Tablolarımda özellikle kullandığım lekesel teknik kullanıyorum. Geometrik kompozisyon düzeyinde ancak lekesel geçişlerle ifade edebildiğim bir anlayışım var. O nedenle açık koyu kontrastları da kullanmak durumundayım. Zıtlığın oluşturduğu sertliğe yumuşak geçişlerle dengelemeler yapıyorum. Bunun nedeni ‘Eş Sürem’e atıftır” dedi.