Milletvekilleri yarın yemin ederek iş başı yapacak

TBMM‘nin 25’inci yasama dönemi yarın milletvekili and içme töreniyle başlayacak. TBMM’nin 25. Yasama döneminde ilk işi ise Meclis Başkanı’nı seçmek olacak. 550 milletvekili yarın Meclis kürsüsünde yemin edecek. And içme töreninin yaklaşık 10 saat süreceği hesaplanıyor.

 

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili olan 77 yaşındaki CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal geçici başkanlık görevini yürütecek. Baykal’a, Başkanlık Divanı’nda en genç altı milletvekili dönüşümlü olarak eşlik edecek. Baykal, TBMM Genel Kurulu’nda ilk birleşimi açtıktan sonra önce kendisi yemin edecek, daha sonra milletvekilleri illerine göre ve alfabetik sırayla kürsüden yemin edecek. Meclis’in ilk birleşiminde başka bir konu görüşülmeyecek. İlk birleşimin üç oturum halinde ve gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor. Yemin töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecek. TBMM, en genç altı milletvekilinin listesini YSK’dan istedi. Gönderilen listede 1989 doğumlu HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, 1988 doğumlu AK Parti Tokat Milletvekili Fatma Gaye Güler, 1987 doğumlu HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, 1987 doğumlu AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın, 1986 doğumlu HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli ve 1986 doğumlu AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Meclis’in en genç milletvekilleri olarak yer aldı. 

Meclis’in yeminden sonraki ilk işi 26. Başkanı seçmek olacak. Meclis Başkanlığı’na aday olacak isimler yarından başlayarak 27 Haziran Cumartesi saat 24.00’e kadar başvurularını TBMM Başkanlık Divanı’na yapacak. Sonraki 5 günde ise başkanlık için seçim turları yapılacak. Danışma Kurulu’nun toplanarak seçim turlarının ne zaman yapılacağını belirlemesi beklenirken hesaplamalara göre ise Meclis Başkanlığı seçiminin ilk turu 28 Haziran Pazar günü yapılacak. Gizli oyla yapılacak seçimde ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367) ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü tur oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilecek. 258 milletvekili bulunan AK Parti, 132 milletvekili bulunan CHP ve 80’er milletvekili bulunan MHP ve HDP’nin sandalye sayıları ilk üç turda sonuç almalarına yetmiyor. Her partinin kendi içinden çıkan adayı desteklemesi halinde dördüncü turda AK Parti ve CHP’nin desteklediği iki aday yarışacak. En çok vekilliğe sahip AK Parti’nin destek verdiği adayın bu durumda seçilmesi mümkün olacak. CHP’nin son tura kadar adayını taşımaya çalışacağı belirtilirken, MHP ve HDP’nin desteği halinde CHP’li adayın seçilmesi mümkün olabilecek. Ancak MHP ile yaşanan koalisyon anlaşmazlığının bu sürece yansıması halinde MHP’nin destek vermeyeceği, HDP’nin desteğinin ise yeterli olmayacağı belirtiliyor. AK Parti’nin ise dördüncü turda desteklediği adayın seçilmesi için dışarıdan desteği ihtiyacı bulunmuyor. 

İSMİ GEÇENLER
Adaylık
 için ismi geçenler arasında AK Parti’de Ayşenur Bahçekapılı, Nabi Avcı, Mustafa Şentop, CHP’de Deniz Baykal, Şafak Pavey, Haluk Koç, Engin Altay, MHP’de Ekmeleddin İhsanoğlu, Ruhsar Demirel ve Murat Başesgioğlu, HDP’de ise Leyla Zana, Sırrı Süreyya Önder ve Hüda Kaya bulunuyor. Genel seçimlerin ardından Meclis Başkanlığı için adaylığa en yakın isim MHP’de Meral Akşener, CHP’de ise Deniz Baykal’dı. Ancak Baykal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi, Akşener’in de MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından isminin çizilmesi adaylık ihtimallerinin zayıflamasına neden oldu.