Milli viraj…

Mehmet KISMET

Türkiye’nin 2020 UEFA Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Gurubu 6. maçında yarın
İstanbul’da rakip Arnavutluk…
Yılın Mart ayında deplasmanda 2-0 kazanılarak geçilen Arnavutluk karşısında da Moldova maçlarında olduğu gibi aynı tarifeyi uygulama peşinde Milliler.
Aslında önemli bir viraj gelindi Avrupa Şampiyonası Finalleri öncesinde eleme gurubunda…
Şu ana kadar oynanan maçlar sonucunda Türkiye 15 puan ile Fransa ile birlikte başı çekiyor.
Arnavutluk karşısında alınacak galibiyet Milliler için hem moral hem de elini güçlendirmesi bakımından, Pazartesi günü deplasmanda oynanacak Fransa maçı öncesi çok önemli.
Millilerin her maçı artık bir final… Güçlü, zayıf denilebilecek rakipte yok… Andora karşısında alınan 1-0’lık galibiyette buna bir örnek.
Finallerde var olmak yada olmamak adına Arnavutluk karşılaşması kilit… Bu 3 puan tüneldeki karanlığı aydınlatan ışık gibi adeta…
İlk iki sarayı zorlayan bir İzlanda var… Hem Türkiye hem de Fransa’nın ensesinde nefesini hissettiren bir takım…
Eleme gurubu maçları matematiksel hesapların yanı sıra sahada taktiksel mücadelenin de kaderini etkileyecek. Hal böyle olunca Milliler için önce Arnavutluk ardından deplasmanda Fransa maçlarından alınacak puanlar kalan 2 karşılaşmanın da seyrini belirleyecek.
Bu nedenle rakiplerin alacakları sonuçların ötesinde Millerin işlerini kendilerinin görmesi gerektiği ortada… Bu nedenle finaller adına virajdaki kilit maçı Arnavutluk…
İki maçlık viraj sonrası, final yolunun seyri, Kasım 2019’da içeride İzlanda, deplasmanda da Andora maçları ile netlik kazanacak.
Yolun açık olsun Türkiye…