“Miras Coğrafyalar: Moğolistan Ötüken Belgeseli” ilk kez gösterildi

Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan

Ravdan: İki ülke devlet televizyonları tarafından hazırlanan bu belgesele çok önem veriyoruz

NAZ AKMAN (ANKARA) – Moğolistan Devlet Televizyonu MNB ile TRT Avaz işbirliğinde çekilen “Miras Coğrafyalar: Moğolistan Ötüken Belgeseli”, 26 Kasım Moğolistan Bağımsızlık Günü Bayramı kapsamında ilk kez seyircilerle buluştu. Türk Moğol ilişkilerinin pekiştirilmesi amacıyla iki ülke televizyonlarının yaptığı belgesel Türkiye’de TRT Avaz’ın yeni yayın döneminde izlenilebilecek.
Moğolistan için önemli bir gün olan 26 Kasım Bağımsızlık Günü Bayramı “Miras Coğrafyalar: Moğolistan Ötüken Belgeseli”nin ilk gösterimi ile kutlandı. İki ülkenin devlet kanallarının medya ortaklığında gerçekleştirilen ve çekimleri iç Moğolistan’da yapılan belgeselin ilki “Ötüken” Moğolistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen özel bir gösterim ile seyircilerle buluştu. TRT Avaz ve Moğolistan devlet kanalı MNB ortaklığında çekilen belgeselin ilk serisi “Ötüken”, Türk tarihinin sembolik olarak başlangıç noktası olarak kabul edilen ihtişamlı şelaleden başlayıp, ülkenin coğrafi değerleri, yaban atları, turnaları, çölleri, ormanları, bozkırlar, gölleri ve dağları ile devam ederek Orhun Abideleri’nde son buluyor. TRT Avaz’ın Türk tarihine ışık tutacak olan “Ötüken” belgeseli ayrıca Moğolistan coğrafyasını tanıtan 4K teknolojisiyle çekilen ilk belgesel olma özelliği de taşıyor.
Belgesel, Türkiye Moğolistan diplomatik ilişkilerinin 50.yıl dönümü için çekildi
2019 yılının Haziran ayında Türkiye ve Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 50.yıl dönümü dolayısıyla hayata geçirilen “Miras Coğrafyalar: Moğolistan” belgesel serisi beş ayrı bölümden oluşuyor. Her biri yaklaşık yarım saat olan belgesellerde Moğolistan’ın tarihi öneminden, el değmemiş doğasına kadar pek çok özelliği gözler önüne seriliyor.
Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan, “Ötüken” belgeselinin Moğolistan’daki tarih turizminin gün yüzüne çıkması ve tüm dünyanın bundan haberdar olmasına önemli katkıları olacağını söyledi. Ravdan gösterimden önce yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“26 Kasım 1924 tarihi, Moğolistan’ın ilk anayasasını onayladığı hanlık yönetiminden Cumhuriyet yönetimine geçtiği milli demokratik değişim ile yeni siyaset yapısını benimsediği gündür. Belgeselin bugün gösterilme nedeni de budur. Moğolistan Büyük meclis tarafından onaylanan dış politika konseptinde Türkiye ‘Üçüncü Komşu’ olarak yer almış ileride ikili ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine yükseltilmesi hususunda 2013 yılında mutabık kalındı. Belgesel, Türklerin geçmişte Moğolistan coğrafyasına kadar uzanan tarihten dünyaya ve Türk halkına tanıtan önemli bir çalışma. Moğolistan ve Türkiye mesafe olarak birbirine uzak ancak tarihi olarak yakın bağları var. İki ülke arasındaki köklü tarihi bağları ile kültürel geçmişi tanıtmak için TRT Avaz’ın hazırladığı bu belgeselin çok önemli olduğu kanısındayım. Türk ve Moğol milletleri geçmişteki bağlarını biliyorlar. Ancak güncel olarak kültürel bakımdan iki ülke halkları birbirinden pek haberdar değil. Bu sebepten dolayı iki ülke devlet televizyonları tarafından hazırlanan bu belgesele bizler çok önem veriyoruz.”
Çekimler iç Moğolistan’da yapıldı
Moğolistan’ın bakir bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade eden belgeselin yapımcısı, yönetmeni Coşkun Oğuz Namlı da “Proje fikri tarih belgeseli olması yönündeydi ancak benim de asıl alanım olan yaban hayvanları, coğrafya ve jeolojiden kaynaklı Türklerin geçtiği yerlerin coğrafi oluşumları kültürel özellikleri, yaban hayvanları, jeolojik oluşumlarını bir bütün olarak ele aldık. Yaklaşık bir ay süren çekimlerde tarihi ve coğrafyayı harmanlayarak bir belgesel ortaya çıkardık. Daha önce Afrika gibi yerlerde yaban hayvanlarını çekmiştim ancak Moğolistan hem yabani hayvanlar konusunda hem de eşsiz el değmemiş doğası ile muhteşem bir tabiata sahip. Ülkede çöller, ormanlar, göller, dağlar ve daha birçok karakteristik özelliğe aynı anda ulaşabiliyorsunuz. Türkiye’nin iki katı yüz ölçüme sahip olup sadece 3 milyon insanın yaşadığı dolayısıyla da hiç bozulmamış bir coğrafi yapısı var. Bizler için de eşsiz bir tecrübe oldu. Bu belgesel serisinin ilkini bugün burada gösterdik. Çekilen diğer beş bölüm de ilerleyen dönemlerde gösterilecek.”