Misketleri resmetti

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel olarak düzenlediği Ressamlar Buluşması’na katılan ressam Canan Yılmaz Aydın, ilk kişisel sergisi “Gizdüşüm” ile sanatseverleri bir araya getirdi. Tunus Caddesi’ndeki Dünyagöz Hastanesi alt katında yer alan ‘Gözden Gönüle Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 30 Mart Cuma gününe kadar izlenilebilecek.
Ressam Canan Yılmaz Aydın’ın ilk kişisel resim sergisi “Gizdüşüm” Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi’nde açıldı. Sanatçının yaklaşık 3 aylık çalışma sonucu ortaya çıkardığı 31 yağlı boya ile 15 sulu boyadan oluşan toplam 46 tablosu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ressam Canan Yılmaz Aydın’ın sergisi
30 Mart’a kadar izlenebilecek

“Aydın, koleksiyonumuza katkı sağlamıştı”
Serginin açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Sanatçı Canan Yılmaz Aydın, daha önce cemiyetimizin düzenlediği Ressamlar Buluşması’nda yer alarak, koleksiyonumuza katkı sağlamıştı. Burada pek çok ressam arkadaşımızla karşılaştık. Bu hastane göz ile ilgili bir sağlık kuruluşu olunca aklıma sanatçılar ve normal insanlar arasındaki en önemli farklardan biri yani sanatçıların düşünce yapısı ile kalplerinde hissettikleri duyguları özel yetenekleri ile resmetmesi geldi. Bizler bir portreye bakarken onun fotoğraf ya da resim olduğunu fark edemeyebiliyoruz. Ancak sanatçılar her fırça darbesini veya her bir ayrıntıyı irdeleyerek inceliyor. Bu nedenle her bir ressamı farklı kılan şey bu düşünce yapısı ve yeteneğidir. Ben sanatçılarla beraber olmaktan büyük bir keyif duyuyorum” diye konuştu.
Çocukluğumuzun misketleri
Sergide hemen hemen tüm tablolarda misket objesi kullandığını söyleyen ressam Canan Yılmaz Aydın da “Bu serginin teması misket. Çünkü misketleri çocukluğumu hatırlattığı için çok seviyorum. İlerleyen zamanlarda özellikle melekler ve misketlerle ilgili seriden oluşan bir sergi açmayı planlıyorum. Misketlerin içindeki renkler ve yansımalar benim resim kariyerimi çok etkiledi. Fırçayı elime ilk aldığımda çizdiğim obje yine misketti. Zamanla bu obje üzerine çalışarak kendimi geliştirdim. Pek çok karma sergide bulundum ancak ilk kişisel serginin heyecanı çok daha başkaymış” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Her bir ressamı farklı kılan şey bu düşünce yapısı ve yeteneğidir. Ben sanatçılarla beraber olmaktan büyük bir keyif duyuyorum” diye konuştu