Monica Molina, D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde söyleyecek

►AŞK ŞARKILARININ
BÜYÜLÜ SESİ
23 AĞUSTOS’TA
BODRUM’DA

Yurdumuza gelen yüzlerce şarkıcı arasında bizlerle gönül bağı kuran, yurtdışındaki röportajlarında Türkiye’yi öve öve bitiremeyen İspanyol diva Monica Molina, çıkardığı tüm albümleri ile Türkiye’de büyük satış rakamlarına ulaşmaya devam ediyor.
Biletleri haftalar öncesi tükenen konserleriyle büyük bir hayran kitlesi kazanan yıldız, İspanya’nın efsanevi şarkıcısı babası Antonio Molina’nın en önemli şarkılarını yeniden yorumladığı Mar Blanca albümden sonra şu sıralar stüdyoda kaydettiği albümünü piyasaya çıkarmadan önce muhteşem bir proje ile Türkiye’de! Aşk dolu şarkıları, yumuşacık sesi ve tüm zarafetiyle Monica Molina kariyerinin en özel ve yepyeni şarkılarını senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk kez 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali kapsamında 23 Ağustos’ta Bodrum’da seslendirecek. Monica Molina’nın senfonik orkestra konserini Tony Cuenca yönetecek.
Monica Molina’nın şu ana kadar gerçekleştirdiği onlarca röportajda sürekli sorulan “Neden Türkiye sizin için önemli? “ sorusuna verdiği cevap ise çok açık: “Ben Türkiye’yi, Türkler beni çok seviyor… Orada olmak nefes almak bile ayrıcalık.”
Monica Molina
Çıkardığı TU DESPEDIDA (YOUR FAREWELL), VUELO (I FLY), DE CAL y ARENA (OF LIME and SAND) ve A VIDA (TO LIFE – HAYATA) isimli 4 albümü ile aşk rüzgarları estiren ve Türkiye’de büyük hayran kitlesine sahip Monica Molina Türkiye’de çok satan toplama albümü AUTORRETRATO (SELF POTRAIT) ile en güzel şarkılarını sevenleri için bir araya getirmişti. Daha önce Türkiye’de yine büyük şatış rakamlarına ulaşan CD’leri ve biletleri haftalar öncesi tükenen konserleri ile hep gündemde olan Monica Molina, AUTORRETRATO’nun ön ve arka kapak fotoğraflarını İstanbul’da çekerek boğazın ve ülkemizin güzelliklerini tüm dünyaya taşımıştı.
İspanya’da her albümü ile ‘platin’ satış statüsüne ulaşan, Latin Grammy Ödülü adaylığı olan ve bunların yanı sıra birçok ödül kazanan Monica Molina, albüm kapağında Türkiye’ye yaptığı jest ile hala çok konuşuluyor. Copla şarkılarının efsane şarkıcısı ve öz babası olan Antonio Molina’dan aldığı bayrağı hayatın içinden ve hayatı bilen şarkılarla aktarmaya devam ediyor.
Molina’lar İspanya’nın en saygın ‘sanatçı’ ailelerinden biri. Monica’nın babası İspanya’nın ‘efsane’ şarkıcılarından Antonio Molina. Kız kardeşi Angela Molina ise Avrupa sineması için vazgeçilmez bir oyuncu. Diğer kardeşi Micky de yine bir sinema oyuncusu. Albümlerine imzasını atan ve yanından hiç ayrılmayan Noel ise kendisi gibi bir müzisyen ve şarkılarının bestecisi ve söz yazarı.
Bugüne dek 18-19 kadar yapımda rol alan Monica Molina, şarkıcı olmanın yanı sıra tıpkı kız kardeşi gibi ailenin oyuncu üyelerinden biri. Rol aldığı ve ses getiren oyunlar arasında Oscar Wilde’dan uyarlanan bir tiyatro oyunu da var.
Dinleyenlerin içini ısıtan, bir parça melankolik, bir parça umut dolu ama her zaman romantik bir Ases. Değişik ve kendine özgü vokali onu eşsiz kılıyor. Sanatçının, ruhunu ve karizmasını babasından aldığı söyleniyor. 2013’de babasının efsaneleşen şarkılarını “Mar Blanca” adında bir albümde toplayan Monica Molina, albüm çalışmaları ve konserleri dışında Candela adındaki kızını büyüterek sanatçı bir anne olmanın keyfini sürüyor.
Aşk dolu şarkıları, yumuşacık sesi ve tüm zarafetiyle Monica Molina kariyerinin en özel ve yepyeni şarkılarını senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk kez 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali kapsamında 23 Ağustos’ta Bodrum’da seslendirecek. Monica Molina’nın senfonik orkestra konserini Tony Cuenca yönetecek.
►AKBANK
CAZ FESTİVALİ
12-23 EKİM
TARİHLERİNDE
YAPILACAK

Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliklerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 26. yaşını kutluyor. 12-23 ekim 2016 tarihleri arasında dört farklı mekânda gerçekleşecek festival dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlıyor.
Geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith, Enrico Rava, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, David Sanborn gibi caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan festival, 26. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 26. Akbank Caz Festivali’nin bu seneki yıldız isimleri arasında Ron Carter “Golden Striker Trio” ve Imany yer alıyor.
26. Akbank Caz Festivali, 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Drama Sahnesi’nde Ron Carter “Golden Striker Trio”‘yu ağırlayacak. Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden biri olan, iki Grammy Ödülü sahibi Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter “Golden Striker Trio”‘yla festivali onurlandıracak.
26. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve Tracy Chapman gibi caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konserde caz tutkunlarıyla buluşacak. Festivalin diğer misafirleri “Fatih Erkoç True Love”, “Ferit Odman-Dameronia with Strings feat. Terell Stafford”, “Tony Allen-Tribute to Art Blakey” ve “Tuluğ Tırpan, Okay Temiz-Juan Garcia Herreros Project”