’Mozart Akşamı’nda, Ezgi Lafcı ve İlter Vurucu sahne alıyor

Doğan BULGUN

EZGİ Lafcı (Keman) ve İlter Vurucu (Piyano) , Wolfgang Amadeus Mozart’ın keman sonatlarını yorumlayacakları bir program ile Mozarthaus’ta klasik müzik severlerle buluşuyor.
Tarih: 12 Ekim 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Ankara
Sanatçılar programda şu eserleri seslendirecek:
Wolfgang Amadeus Mozart | Sol Majör Keman Sonatı K.301
I.Allegro con spirito
II.Allegro
Wolfgang Amadeus Mozart | Mi Minör Keman Sonatı K.304
I. Allegro
II. Tempo di menuetto
Wolfgang Amadeus Mozart | Sol Majör Keman Sonatı K.379
I.Adagio – Allegro
II. Thema.Andantino cantabile – Var. I-V – Thema.Allegretto
Wolfgang Amadeus Mozart | Sib Majör Keman Sonatı K.378
I.Allegro moderato
II.Andantino sostenuto e cantabile
III.Allegro
*Toplam süre: Yaklaşık 60 dakika
EZGİ LAFCI
1991 yılında Erzincan’da doğdu.Çalışmalarına on üç yaşında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başladı.Liseyi derece ile tamamladıktan sonra Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası üyesi olarak Young Euro Classic başta olmak üzere birçok önemli festivalde yer aldı.2010 yılı Yamaha Yaylı Çalgılar yarışmasında birincilik,13.Uluslararası Genç Müzisyenler 2010 yarışmasında ikincilik aldı.İstanbul’da Üniversite ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Barselona Liceu Konservatuarında Pavel Vernikov ve Corrado Bolsi ile solo performans üzerine master yaptı, Lukas Hagen’in ustalık sınıflarına katıldı.
2017 yılında İstanbul Filarmoni Derneği’nin Faruk Erengül adına düzenlediği yaylı çalgılar yarışmasında derece alarak dernek bünyesinde resital verdi.
2018 yılındaCamerata Pera isimli oda orkestrasının bir araya gelmesini sağladı. Orkestranın ilk konserinde Grand Pera Emek Sahnesinde solist olarak yer aldı.Halen sürdürdüğü solo konserlerinin yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasında da yer alıyor.
İLTER VURUCU
1987 yılında Adana’da doğdu. 8 yaşında piyano derslerine başladı ve aynı zamanda üç yıl süre ile TRT Çok Sesli Çocuk Korosuna devam etti.
1999’da H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın giriş sınavını kazanarak piyano bölümüne kabul edildi ve Oya Ünler’in öğrencisi oldu. Konservatuvar yıllarında ayrıca Balassagyarmat’da Balazs Szokolay, Salzburg’da Jerome Rose, Ankara’da Oxana Yablonskaya ve Özgür Aydın’ın ustalık sınıflarına katıldı. Ankara’da düzenlenen Yamaha Burs Ödülü yarışmasında birinci oldu. 2007 Kasım ayında “8. Uluslararası Antalya Piyano Festivali”nde “Genç Yetenekler” konserinde yer aldı. 2008 Haziran ayında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümünden mezun oldu.
2009’da Almanya’nın Hannover kentinde, Hannover Müzik Yüksek Okulu’nun giriş sınavını birincilikle kazanarak Christopher Oakden’ın öğrencisi oldu. 2011 yılında Hannover Müzik Yüksek Okulu piyano bölümünden mezun oldu.
2012 Nisan ayında, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı 1. Ulusal Piyano Yarışması’nda ikincilik ve en iyi zorunlu eser yorumu ödüllerini aldı.
2013 Nisan ayında Burak Tüzün yönetiminde Hacettepe Senfoni Orkestrası ile Macaristan turnesinde solist olarak yer alan Vurucu, 2014 Mart ayında Jose Miguel RODILLA yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Tchaikovsky’nin 1. Piyano Konçertosunu seslendirdi.
2015 Kasım ayında, 2. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük, 2016 Aralık ayında 1. Bursa Uluslararası Nilüfer Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü alan İlter Vurucu konserlerine yurt içi – yurt dışı devam etmekte olup, çalışmalarını halen Sanatta Yeterlik sınıfında Oya Ünler ile sürdürüyor.

Pow Trio 15 Ekim’de ENKA Oditoryum’da

KENDİ kuşaklarının önde gelen müzisyenlerinden üçünün ismini hatırlayalım: Eylem Pelit, Volkan Öktem ve Sabri Tuluğ Tırpan. Her birinin farklı türde müziklerle ilişkisi olsa da buluşmalarına şahitlik edenlerin daha çok caz dinleyicisi olduğu bilinir. Yaklaşık on senedir fırsat buldukça aynı sahneyi paylaşan Pow Trio, üç müzisyenin dost meclisinden farksız.
Repertuarlarında sıkça birlikte çaldıkları orijinal besteler ve Güney Amerika dolaylarından seçme eserler barındıran Pow Trio, klasik, sinematik ve eklektik etiketler taşıyan bir müzikal çizgiye sahip. Yorumlarında hikâye anlatıcılığını ön plana çıkartan grup, 15 Ekim Salı akşamı ENKA Oditoryumu’nda dinleyicileri yolculuklarına davet ediyor.

Whiskey Grubu & Gizem Saatçi

TÜRKÇE rock tarzının temsilcilerinden biri olan Whiskey grubunun, 40.yılını kutlamak amacıyla düzenlenen gecede konuk sanatçı olarak sahne alan Gizem Saatçi, sahnede geceye derin bir imza attı.
Whiskey grubunun gerçek bir hikâyeden yola çıkarak şiddet gören Binnaz isminde bir hanımın isyanını notalara dökmesiyle oluşan “BİNNAZ” isimli şarkıyı sahnede seslendiren Gizem Saatçi, dakikalarca alkış aldı
Pop Rock müziğinin sevilen yorumcusu Gizem Saatçi, kulvarındaki başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Gizem Saatçi, yaptığı müziğini kendisini rahatlattığı ve yaşam felsefesi olduğu için tercih ettiği ifadesinde bulundu. Pop rock sanatçısı Gizem Saatçi “Rock müziğinin derinliğini bilmeyen sadece tarzın şarkıcısı olur, bilen ve felsefesini özümseyen sahnede yaşar ve yaşatır.” diyerek başarısının sırrını da verdi.