Mozarthaus’ta ‘Yeni yıla merhaba konseri’

Doğan BULGUN

SOPRANO Funda Yazıksız ve piyanist Ayça Yılmaz yeni yılın ilk konserinde sevilen opera ve operetlerden derlenmiş aryalardan oluşan bir program ile Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacak.
PROGRAM ŞÖYLE:
G.VERDI | “La Forza del Destino” Operası – Leonora aria “Pace pace mio dio”
G.F.HANDEL | “Giulio Cesare “ Operası – Cleopatra aria “Piangero la sorte mia”
W.A.MOZART | “Don Giovanni” Operası- Donna Elvira aria “In quali eccessi, oh Numi!…Mi tradi”
G.PUCCINI | “Madama Butterfly” Operası- Cio-Cio-San aria “Un bel di vedremo”
G.PUCCINI | “Tosca” Operası – Tosca aria “Vissi d’arte”
G.PUCCINI | “Suor Angelica” Operası – Suor Angelica aria “Senza mama”
G.ROSSINI | “Guillaume Tell” Operası – Mathilde aria “Sombre foret”
J.MASSENET | “Hérodiade” Operası – Salome aria “Il est doux, il est bon”
A.DVORAK| “Rusalka” Operası – Rusalka aria “Měsíčku na nebi hlubokém”
F. LEHAR | “Giuditta” Opereti – Giuditta aria “Meine lippen sie küssen so heiss”
E.KALMAN | “Die Csardasfürstin” Opereti – Sylva aria “Heia, in den Bergen”
04 Ocak 2020 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Ankara
FUNDA YAZIKSIZ
1985’de Denizli’de doğdu.2004’ de Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi’nden mezun olup 2007’ de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı 1. olarak kazandı. Buradaki üç yıllık eğitiminden sonra 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’na yatay geçiş yaparak 2012 yılında Yüksek Şeref öğrencisi olarak mezun oldu.
2012 yılında konservatuvarın 76. Kuruluş kutlamaları kapsamında Opera şeflerinden Sunay Muratov, Opera Anasanat Başkanı Aylin İpekçioğlu ve Opera Anasanat Dalı Sahne dersi hocalarından Murat Akar önderliğinde G.Puccini’nin “Gianni Schicchi” operasında Lauretta rolü ile iki defa sahne aldı.
2013 yılında Opera Anasanat Dalı Yüksek Lisans öğrencisi oldu. Aynı yıl 6.Ulusal İzmir Genç Solistler Yarışması’nın Profesyonel Kategorisi’nde finale kalıp, Elhamra Opera Sahnesi’ndeki gala gecesinde yer aldı.
2014’de İtalyan Büyükelçiği önderliğinde yine G.Puccini’nin “Gianni Schicchi” operasında Lauretta rolü ile Ankara ve İstanul’daki İtalyan Büyükelçilinde temsil yaptı.
2015 yılında 3. Uluslararası Sedat Gürel-Güzin Gürel Vakfı Şan yarışmasında 3.’lük ödülünü kazandı.
2016 yılında 16thThe International Festival of Operatic Singers “Marie Kraja” yarışmasında Türkiye’yi temsil etti.
2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Opera Anasanat Dalı Yüksek Lisans programından, Yrd. Doç. İrem Bozkurt’un öğrencisi olarak mezun oldu.
2017-2018 Öğretim yılı Güz Döneminde Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında Öğretim Elemanı olarak görev yaptı.
2018 Ulusal İzmir Genç Solist Yarışmasında Genç Profesyonel Kategorisinde Final gecesinde yer aldı.
2017-2018 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Opera Şarkıcılığı ve Rejisörlüğü Sanatta Yeterlilik Programına başlattı.Şan çalışmalarını Uluslararası Uzman Gürcü Mezzo-soprano Maia Mari Chickhradze ile sürdürüyor.
AYÇA YILMAZ
1995 tarihinde Manisa’da doğdu. Müzik ilgisi 7 yaşında aldığı özel piyano dersleriyle başladı. 2011-2012 eğitim öğretim yılında konservatuvar sınavlarını kazanan Ayça Yılmaz, ortaokula Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında devam etti. Konservatuvarın ilk beş yılını Yrd. Doç. Diler Argat’la daha sonra ise Prof. Binnur Ekber ile devam ettirdi. Lisans eğitiminin üçüncü sınıfını Floransa’da ‘’Conservatorio di Musica Luigi Cherubini’’de geçirdi, burada Prof. Stefano Ranieri ve Prof. Su Cin Yang solo piyano, Prof. Leonardo de Lisi ve Prof. Antonella Bellettini ile şan eşlik çalıştı. Bu sürede piano duo olarak katıldığı yarışmalarda Milano’da ‘’Secondo Concorso Nazionale di Musica da Camera per Giovani Artisti’’ yarışmasında birincilik, Floransa’da ‘’Premio Crescendo 2016’’ yarışmasında ise üçüncülük aldı.
2017 yılında mezun olan Ayça Yılmaz, yüksek lisans çalışmalarına Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Binnur Ekber ile devam ediyor.

Muzaların Türküsü Konseri İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek

DOKUZ Muza’nın öyküsü bu. Onlar ki bütün sanatların, güzelliğin ve umudun esin perileri; elbette bize dair öyküleri de olacak. Yalnız dünü, çok uzak bir geçmişi değil, bugünü ve yarınlarımızı da anlatacaklar. Umutla, inançla ve aşkla. Çünkü Muza’lar en iyi bilenlerdir hayatı.
15 Ocak 2020 Çarşamba, Saat: 20.30, Yer: İş Kuleleri Salonu, İstanbul
Müzik Direktörü: Sabri Tuluğ Tırpan
Yönetmen: Beyti Engin
Metin: Özen Yula
Solistler:
Cem Adrian
Feryal Öney
Asım Kuzuluk
Mehmet Demir
Asım Kuzuluk
Gaziantep’teki Zeugma Antik Kenti’nde 1987’de başlatılan kazılar bünyesinde ‘Muzalar (Esin Perileri) Evi’ adında bir yapı tespit edildi. Bir odasının tabanında bulunan mozaik üzerinde, Klasik Yunan eğitiminin vazgeçilmez parçası olan lirik şiir, tarih, müzik, astroloji ve felsefe gibi konuların esin perileri sayılan dokuz ‘muza’ betiminden dolayı bu konut, arkeologlar tarafından ‘Muzalar Evi’ olarak adlandırıldı. İş Bankası’nın desteğiyle Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Kutalmış Görkay’ın kazı başkanı olarak yürüttüğü çalışmalar tamamlanarak Muzalar Evi, özel bir etkinlikle ziyarete açıldı.

 

Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği 2019 yılına görkemli konserle veda etti

KOSOVA “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği dernek salonunda düzenlenen “2019’a Veda Konseriyle” 2019 yılı etkinliklerini taçlandırdı. Türk sanat müziğinin seçkin örneklerinden oluşan koro ve solo şarkılar konseri geceye damgasını vurdu. Seyircinin salonu tıklım tıklım doldurduğu gecede alkışlar dinmek bilmedi. Mikuş Jılta, Besire Halo, Nevzat Şundo ve Didar Dida’nın solo performanslarıyla kalabalık bir orkestra eşliğinde sahne aldığı konser izleyiciler tarafından büyük bir beğeni buldu. Etkinlik çekilen toplu aile fotoğrafıyla son buldu.
Konser kapanışında bir konuşma yapan dernek başkanı Nevzat Şundo, 2020 yılının yurdumuz ve dünyamıza barış, huzur, bereket; toplumumuza birlik, beraberlik ve dayanışma getirmesini diledi. 2020 yılında da planlanan ve yönetim kurulu tarafından onaylanan etkinliklere kaldığı yerden devam edileceğini ifade eden Şundo, yönetim kurulunun “70. yıla doğru, Eylül’den Eylül’e” başlıklı programına dahil son dört ay içerisinde toplam 32 etkinliğin başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.