Mücahit Pehlivan’ı kaybettik

HABER MERKEZİ- Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu üyesi ve Sonsöz Gazetesi sahibi Abdi Pehlivan’ın oğlu, Cemiyetimiz üyesi Dr. Mücahit Pehlivan vefat etti.
Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve sürekli basın kartı sahibi olan Pehlivan, 23. Dönem DSP milletvekilliğinin ardından bir süre bağımsız kalmış daha sonra siyasi hayatına AK Parti milletvekili olarak devam etmişti. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in doktorluğunu da yapan Pehlivan’ın cenazesi bugün ikindi namazının ardından İncek Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Mücahit Pehlivan, 20 Haziran 1963’te Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İhtisasını Ankara Numune Hastanesi’nde, yüksek lisansını ise Budapeşte Semmelweis Üniversitesi’nde ortopedi dalında tamamladı. Kazan Devlet Hastanesi’nde uzman hekim olarak çalıştı. Akademik kariyerine yeniden Budapeşte Semmelweis Üniversitesi’nde devam ederek Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.
Dünya’da kıkırdak naklini ilk kez gerçekleştiren ekipte yer aldı. Ankara Gazi Devlet Hastanesi Başhekimliğine atandı. Televizyonda sağlık programı sunuculuğu yaptı. 2007’de Meclis Dergisi’nce “Yılın Doktoru” seçildi. Budapeşte Semmelweis Üniversitesi’nden üstün başarı ödülü aldı.
İyi derecede İngilizce ve Macarca, orta düzeyde İtalyanca ve Rusça bilen Pehlivan, evli ve 2 çocuk babasıydı.