MUÇO’larla geleceğe yelken açıyorlar

Mutlu Çocuklar Umutlu Gençler

DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – Gençlerin üretken enerjisini, çocukların hayal dünyası ile buluşturarak hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri saha etkinlikleri düzenleyen MU-ÇO projesi, fırsat eşitsizliğinin bulunduğu bölgelerde çocukların eğitim kalitesinin arttırılması için projeler üretip çalışmalar ortaya koyuyor.
MUÇO kurucu başkanı okul öncesi öğretmeni Samet Salih, Mutlu Çocuklar Diyarı adını verdiği proje kapsamında kaptanların “MUTLULUK ” gemileri ile birlikte, ülkemizin her noktasında mürettebatına yepyeni “MUÇO” lar katarak geleceğe umutla yelken açtıklarını söylüyor. Ulaşabildikleri her çocuğa “MUÇO” adını veren sosyal sorumluluk projesi, tayfalarına kattıkları gönüllü mürettebat ile daha fazla çocuğa ulaşmak için çabalıyor.
“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” M. Kemal Atatürk Salih, MU-ÇO serüvenini şöyle anlatıyor, “Çocuklar dünyanın en güzel varlıkları…Ben de çocukken kağıttan gemiler yapar düşler kurardım. Benim için gemiler yeni maceralar, yeni keşifler, uçsuz bucaksız mavilik demekti. Büyüdüm öğretmen oldum ve çocukların dünyasını keşfetmeye başladım küçükken gemilerle oynarken yaptığım yolculuklar kadar maceralı, keşiflerle dolu, uçsuz bucaksız bir deniz gibi olduklarını gördüm. Onların dünyalarına girmek onlarla mutlu olmak için tek başına olmam yetmezdi. İşte bu düşüncelerle ‘’Mutlu Çocuklar Diyarı ’’ ortaya çıktı. Bir çok öğretmen, öğrenci, sivil gönüllü ile yeni ufuklara yelken açmak onların dünyasında yolculuk yapmak, onları mutlu etmek dünyanın en güzel yolculuğu, bu yolculukta daima mürettebatımıza yeni üyeler katarak, yeni kaptanlar ekleyerek yollarda olmaya devam edecek, rüzgarı arkamıza alıp ‘’Mutlu Çocuklar ’’gemimiz ile mürettebatımıza ‘’MU-ÇO’’ lar katmaya devam edeceğiz.”
Tüm bu düşünceler ışığında Temmuz 2018 itibari ile çalışmalara başlayan proje ekibi 400’ü aşkın gönüllü öğretmen ile üniversite öğrencisinden oluşan ve illerde oluşturulan öğretmenlerin önderlik ettiği ekipler ile birlikte çalışmalar yürütüyorlar. Salih, yapılan faaliyetlerde üniversiteli gençlerin sayısının ve emeğinin çok fazla olmasının umut aşıladığını söylüyor. İhtiyacı olan tüm çocuklara mutluluk dağıtmak için emek veren üniversite öğrencileri ve eğitmenler bu sosyal sorumluluk hareketine kendileri gibi herkesin destek olmasını istiyor.
Bir çocuğa umut olmak ve minik bir yüzü güldürebilmek çok kolay
Aktif illerde bulunan MU-ÇO ekipleri, yapılan alan taraması sonucu dezavantajlı bölgelerde bulunan okullara ve öğrencilere yönelik faaliyetler düzenliyolar. Merkezi okullar ile diğer bölgelerde olan okullara yönelik kardeşlik, paylaşım, kitap dostluğu temalı projeler sürdürülüyor. Bunun dışında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tespit edilen okullara yönelik sosyal yardım çalışmalarına da ağırlık veriyorlar.
Öğretmenler önderliğinde oluşturulan ekiplerde her alandan üniversite öğrencileri bulunuyor ve takım çalışması ile kararlaştırılan projeler ile okul ihtiyaçlarına ve üniversite öğrencilerinin yeterliklerine göre, saha faaliyetleri eğitim, sanat, spor, bilim, mühendislik, sağlık, sosyal yardım vb. alanlarda atölye çalışmaları, sosyal yardım çalışmaları ve çeşitli uygulamalar yapıyorlar.
Salih, uzun zamandır Mutlu Çocuklar Diyarı üzerinde çalıştığını söyleyerek gazetemize “Bu projeye başlamadan önce birçok faaliyet yaparak binlerce çocuğa ulaştık. Bayramlık projelerimiz ile 186 çocuğumuza bayramlık sevinci yaşattık. Saha faaliyetlerimiz ile yüzlerce çocuğun daha estetik ortamlarda eğitim almasına destek olduk. Okullarımıza ve öğrencilerimize sınava hazırlık kitapları ve kütüphanelerine okuma kitapları temin ettik” diye konuşuyor.
Mutlu Çocuklar Diyarı projesi, daha çok çocuğa ulaşmak için tüm rüzgarı arkasına alarak binlerce çocuğu mutlu edecek umutlu bir gençlik ile yollarda olmaya devam ediyor. MU-ÇO gönüllüleri, ülkemizde yaşayan tüm çocuklar eşit fırsatlarda eğitim alana kadar güçleri yettiğince yollarda olmayı ve onların ufuklarında gemileri ile her zaman yer edinmeyi istiyorlar.
MU-ÇO’nun destek olmak isteyen herkese bir de mesajı var, “Dezavantajlı bölgelerde eğitim alan bir çok çocuğa umut olmak ,mutluluk dağıtmak istiyorsanız. Kırtasiye malzemesi ,sınava hazırlık kitapları ,okuma kitapları ,bayramlık kıyafetler, eğitici materyaller ,oyuncaklar ve okul araç gereçleri ile bizlere destek olabilir . www.mutlucocuklardiyari.org internet adresimizden ve Facebook ,Twitter, Instagram gibi sosyal medya adreslerimizden bizlere ulaşıp gönüllülerimiz aracılığıyla çocuklarla sizlerin desteklerini buluşturmamıza vesile olabilirsiniz.”