Muhammed Ali ile Foreman unvan maçı

Artun TALAY

Herkesi şaşırtan bir maç oldu. Çünkü beklenmedik başarı stratejisiyle doluydu.
Ronaldo, Messi, Federer, Nadal ve dünyanın en ünlü sporcuları bu maçtaki strateji uzmanlığını çok iyi bilirler ve zamanı gelince kendileri de uygularlar.
Olimpiyata gidecek gelişmiş ülke sporcu ve antrenörlerine de bu unvan maçının stratejik incelikleri anlatıldığından, onlar da bunu bilerek 2020 Tokyo’ya gidecekler.
1974 yılında maçtan önce herkes şöyle düşünüyordu. Ali, Foreman’ın etrafında dans edip onu yormaya çalışırken, dev Foreman da fırsatını bulduğunda nakavt yumruğunu indirmeye çalışacaktı. Bu Ali’nin son 10 yılda boks yapma şekli ve kalıbıydı, değiştirmemişti.
Ama bu durumda Foreman’a avantaj vermiş olacaktı. Çünkü Foreman’ın mahvedici bir yumruğu vardı, bu yumruğu uygun anda Ali’ye indirip maçı kazanabilecekti.
Usta stratejist Ali’nin ise başka planları vardı. Bu planlar dünya spor tarihinde en başarılı, dünya markası sporculara yol gösterir oldu.
Ali büyük maçtan önceki basın toplantısında ‘Stilini değiştireceğini ve Foreman’ la yumruklaşacağını söyledi. ‘
Hiç kimse, hatta Foreman bile buna bir saniye bile inanmadı. Bu plan Ali’nin intiharı olurdu. İnsanlar Ali’yi komedyeni oynayan insan olarak gördüler.
Maçtan önce Ali’nin antrenörü boks ringinin etrafındaki ipleri gevşetti. Bu eğer boksörü şiddetle dövüşme niyetindeyse bir antrenörün yapacağı bir şeydi. Ama kimse buna inanmadı. Bir numara olmalıydı.
Ne var ki Ali herkesi şaşırtarak tam olarak söylediği şeyi yaptı.
Foreman, Ali’nin dans etmesini beklerken, Ali ona yaklaşarak yumruklaştı. Rakibinin stratejisini alt üst etti.
Şaşkınlık içindeki Foreman sonunda kendi kendini yormaya başladı. Yumruklarını vahşice sallarken, arka arkaya karşı yumruk almaktaydı. Foreman tuzağa düşmüştü, hem de ona karşı uyanık olması gereken tuzağa. Çünkü Ali’nin son on yılda dövüştüğü şekilde dövüşeceğini hesaplamıştı. Daha önceki kalıba uyma alışkanlığı sporcularda var olan tuzak bir tutumdur.
Ali’nin bu maçtaki stratejisi, tamamen kalıbın dışında hareket ederek rakibini derinden huzursuz etmekti. Ve maçı nakavtla kazandı. Tüm dünya şok oldu ve şaşkınlık içinde kaldı.
Dünyanın farklı dallarındaki en başarılı sporcuları bu stratejinin önemini anladılar.
Kasırga önceden kestirilemeyen bir rüzgardır. Barometredeki ani değişiklikler, yön ve hızdaki açıklanamaz değişikliklere neden olur. Bu da korku ve şaşkınlık oluşturur.
Muhammed Ali bu ünvan maçında kasırga olmuştu.
Hayvanlar belirli kalıplar içinde hareket ederler, onun için insanlar onları avlayıp öldürebilirler. Yalnız insanlar davranışlarını bilinçli olarak değiştirebilirler.
Dünyanın en başarılı sporcuları ve antrenörleri ayrıca satrançta “yüzyılın karşılaşması” olan Boris Spassky ve Bobby Fischer karşılaşmasındaki stratejik incelikleri de çok iyi bilirler.
Gelecek yazımızda yüzyılın karşılaşmasındaki incelikleri ele alacağız inşallah.