Muhasebeci iken, Tiyatrocu oldu

Bir zamanlar 45 kişilik kadrosuyla ilk özel tiyatrosuna kavuşan sanatçı, şimdilerde tedavi olurken,  sönmeyen aşkı, tiyatronun peşinde koşuyor

HABER VE FOTOĞRAFLAR / Mehmet DEĞER – Hayatın neler getireceğini bilemeyiz. Bir bakarsınız zirveye çıkmışsınız, bir bakarsınız tepe taklak aşağıya inmişsiniz.
Hayatın bu girdabın içinde bulunan Yalçın Menteş, bir yandan sağlıkla boğuşurken, diğer yandan da tiyatro aşkı ile yaşıyor.
Her şeyiyle sanatçı olan Yalçın Menteş’in hayat romanını hep birlikte okuyalım:
Yazımıza Yalçın Menteş’i tanımakla başlayalım. 1 Nisan 1960 da İzmir’in ilçesi Tire’de doğan ve ilkokulu, ortaokulu ve liseyi İzmir’de tamamladı. Halasının yanında muhasebeci olarak çalışma hayatına başladı. İçindeki Tiyatro oyunculuğuna 1977 yılında amatör tiyatrolarda Turgut Özakman’ ın “Darılmaca Yok” oyunuyla başladı. 1980 yılında İzmir’de evlendi. Sanat hayatının başlangıcı olarak 1982-1983 yılları arası TRT’nin açtığı, yapımcılığını Zeynep Esen, Sacit Doğruyol, Zafer Ası’nın paylaştığı, “Sıra sizde” adlı programa yarışmacı olarak katılan Yalçın Menteş ekranlara ilk adımını attı. 1983 yılında 45 kişilik kadrosuyla ilk özel tiyatrosunu İzmir’de hayata geçirdi. 1987 de tiyatrosunu İstanbul’a taşıyarak, sanat hayatının yukarıya doğru tırmanışlarını başlattı.
Yalçın Menteş’ in ilk dizi çalışmaları 1999 yılında Çarli ve Tatlı Kaçıklar dizileriyle başladı. Sırasıyla Yalancı Romantik, Cennet Mahallesi, Doksanlar gibi dizilerde rol aldı. Sanatçı tabii sadece dizilerle kalmayıp, tiyatroculuğa devam ediyordu. Başlıca oyunları şöyle sıralayabiliriz: Dikkat Yalçın Menteş, Yüz Ünlü Yüz, Yiyoz İçiyoz Ödemiyoz gibi oyunlar oynadı.

Şöhrete kavuşan sanatçı, rüzgara kapılarak adımlar atmaya başladı. Türkiye şartlarında özel tiyatro kurmak, bu çalışmaları sürdürmek, maddi durumu ne kadar iyi olsa da bu yükün altından kalkmak zor olduğunu gördü. Yalçın Menteş’de şöhretin sonunun gelmeyeceğini düşünerek, içkili akşam kyemekleri, eğlencelerle etrafında hatırı sayılır kalabalıkla gününü gün etti. Biliyorsunuz bazı insanlar her zaman iyi gün dostudur. Yalçın 1979’lardan bu yana Diyabet hastalığına yakalandı. Bu yeni yaşamı için hiç iyi olmadı, aile yaşamı zarar görmeye başladı. 2006 da eşinden boşanmak zorunda kaldı. Yaşam zorlaşmaya başladı, yanındaki dostları teker teker koptular. Yakınları Menteş’i alkolik görmeye başladılar. Sonunda uzun bir süre tedavi gördü ve eski eşiyle 2009’da tekrar evlendi. Alkolle savaşmak için Yolluk adlı oyunuyla alkolden kurtulmak isteyenlere destek verdi. Bu süre zarfında yine eşinden boşandı ve yalnız yaşamaya başladı. Yanında 5-6 dostundan başka kimse yoktu. Bu onun için bir yıkımdı. Yalçın Menteş’ in büyük yıkılışı 2013 yılında geldi. Şeker hastalığı ve içki yüzünden sağ ayağı diz üstünden kangren olup kesilmek zorunda kalmıştı ve asıl hayat bundan sonra başlıyordu. Yine imdadına oğluyla beraber eski eşi koştu ve ameliyat sonrası bütün bakımlarını üslenmişlerdi. Sevgi ve vefa bu olsa gerek. Yalçın Menteş’in tedavisi halen sürmekte ve her geçen gün, sağlığının iyiye doğru gitmesi, dostlarını mutlu ediyor.
Şimdilerde yaşamına vefakar eski eşiyle devam ediyor.
Yalçın Menteş hem sağlına kavuştu, hem de canı kadar sevdiği tiyatrosuna kavuştu.