“Mutluluktan uçmak için kuş olmak gerekmiyor”

DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) –  Mutluluk Elçileri sosyal sorumluluk projesi, yardımseverlerle ihtiyaç sahibi çocuklar arasında köprü görevi kurarak yardımların ihtiyaç sahibi çocuklara en sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlıyor. Projenin Mutluluk Elçileri adını almasının nedeni, çocuklara bu yardımların ulaşmasıyla yaşadıkları “mutluluk” kelimesi ile gördüğü köprü görevi olan “elçi” kelimelerinden kaynaklanıyor.
Duyarlı ve vatansever bir insan Enis Gürleyen tarafından hayata geçirilen Mutluluk Elçileri, binlerce çocuğa mutluluk dağıtmaktaki öncü sosyal sorumluluk projesi olma yolunda ilerliyor.
Eğitim ve öğretim dönemi başlamadan kırtasiye yardımları için faaliyet başlatıp, zor şartlar altında eğitim gören çocuklara yardım ederek, geleceklerine katkı sağlamaya çalışıyorlar. Bunun yanında kış ayları etkisini göstermeden, çocuklar üşümesin diye bot ve mont yardımları organize ederek hayat şartlarını da olabildiğince arttırıyorlar. Gürleyen “Bizler birebir yaşamayınca bilemiyoruz fakat okullara halen kış ayında terlik ile gelen öğrencilerimizin olduğunu, öğretmenlerimizden büyük bir üzüntü ile öğreniyoruz. Ve bayramlar bizler çin büyük bir önem taşıyor. Bayramlarda bayramlık elbiselerini ve ayakkabılarını giymek her çocuğun hakkı olduğunu düşünüyor ve yine bilhassa zor şartlar altında yaşayan çocuklarımızı bayramlarda mutlu etmek için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” açıklamasında bulunuyor.
Mutluluk Elçileri ekibi, kendileriyle beraber hayata artı bir değer katmak isteyen herkesle işbirliği içerisinde olduklarını söylüyor ve bunun nedeni olarak yaptıkları işin tam anlamıyla bir gönüllülük işi olmasını ve bu işte kendileriyle olan herkesi bir mutluluk elçisi olarak ekiplerinden görmelerini gösteriyorlar.
Dokuz İlde yüzlerce çocuğun mutluluk elçisi var
Mutluluk Elçileri projesinde paranın geçmediğini belirten Gürleyen projenin işleyişiyle ilgili “Yardım yaptığımız kuruluşların hemen hemen hepsini okullarımız oluşturuyor. Okullarımızdan bizlerle irtibata geçen öğretmenlerimiz ise yardım ulaştıracağımız çocukların belirlenmesindeki en büyük destekçilerimiz. Yardım kampanyalarımızı onlardan gelen çocuk bilgileri ile oluşturuyoruz. Yardımseverimize ise, “Ali Türk, 2.Sınıf öğrencisi ve bot ihtiyacı var. 28 numara ayakkabı giyiyor.” bilgisini veriyor ve mutluluğa elçi olmuş oluyoruz” diyor. Bartın, Isparta, Adana, İzmir, Bingöl, Van, Şırnak, Batman ve Hakkari olmak üzere 9 ilde bir çok okulun ve yüzlerce çocuğun mutluluk elçisi olduklarını vurgulayan Gürleyen “ Bunu söylemek bile o kadar mutluluk verici ki” diye konuşuyor.
“Mutluluk kavramı parfüm gibidir. Başkasına sürdüğünüzde kokusu size de bulaşır”
Sosyal medya hesabı üzerinden yardımseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında iletişim kurarak elçilik görevi üstlenen proje, Instagram üzerinden köylerdeki öğretmenler ile irtibata geçiyor, öğretmenlerden okulları ve öğrencileri hakkında fotoğraflı olarak genel bir bilgi istiyorlar. Öğrencilerini en iyi bilenler olarak, onların durumları ve eksikleri hakkında verilen bu bilgilere göre yardım kampanyaları oluşturuyor ve yardımseverlere duyurular yapıyorlar. Son aşamada yardım etmek isteyen vatandaşlara çocuğun bilgileri, okulun adresi ve öğretmenin de irtibat numarasının içinde olduğu bir bilgi paylaşmı ile yardımlarını ulaştırmasını organize ediyorlar.
Gürleyen “Yardımlar ulaştığında, yardım gönderilen çocuğun mutluluk fotoğraflarını yardımseverler ile paylaşmanın verdiği huzur ile mutluluğa elçi olanlar olarak mutlu oluyoruz. Mutlu olmak için çaba sarf ettiğimiz, belki de uğruna paralar döktüğümüz şu dünyada, aslında mutlu olmanın hiç zor olmadığını söylemek istiyoruz. Çünkü mutlu olmanın ilk ve en önemli şartı başkasını mutlu etmekten geçiyor. Mutluluk kavramı parfüm gibidir. Başkasına sürdüğünüzde kokusu size de bulaşır. Biz de bu kokuyu, ülkemizdeki tüm çocuklara sizler sayenizde ulaştırmak ve buna elçi olmak için yoldayız. Unutmayın, mutluluktan uçmak için kuş olmak gerekmiyor. Hayata dair düşünülmüş, eyleme geçirilmiş küçük sevinçler olsun yeter” ifadelerini kullanıyor.
Mutluluk Elçileri projesine destek olarak “bende bir mutluluk elçisi olmak istiyorum” derseniz Instagram hesabınızdan “@mutlulukelcileri” kullanıcı adıyla proje yetkililerine ulaşabilirsiniz.