Müzeyi en sık ziyaret eden okul ve öğretmene özel ödül

Yıl boyunca çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, öğretmenler gününe özel unutulmaz bir etkinliğe ev sahipliği yaptı

NAZ AKMAN (ANKARA) – Yıl boyunca çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, öğretmenler gününe özel unutulmaz bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen Cumhuriyet Konseri kapsamında katılımcılar müzik ve dans şölenini bir arada izleme fırsatı buldu.
Ağırlıklı olarak Arjantin tangolarından oluşan özel konsere, Capital Tango Dans Okulu’ndan genç dansçılar eşlik etti. Cumhuriyet kazanımlarının müzik ve dansla ziyaretçilerle buluşturan etkinlikte, müzisyen ve dansçı Mehmet Artunç ile dansçılar Naciye Özmen, Mehmet Türkoğlu, Sanem Avşar, İbrahim Murat, Tuğçe Polatkan unutulmaz bir gösteri sundu. Gösterinin ardından müzisyenlere ve dansçılara Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay, Birten Gökyay ve Müze müdürü Binnur Uçakhan tarafından çiçek verildi. Gecenin en özel anı ise konsere davet edilen öğretmenlerin ödüllendirilmesi oldu.
Müze, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, müzeyi en çok ziyaret eden okulu ve öğrencileri ödüllendirdi. Konserin ardından düzenlenen ödül töreninde Bahçeşehir İncek Koleji Okul Müdürü Meral Hacıpaşaoğlu’na plaket, satranç öğretmeni Can Ünver’e de teşekkür belgesi verildi.
“Öğretmenlik mesleği toplumu şekillendiren bir meslek”
Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Müze Kurucusu Akın Gökyay, Müze’de öğretmenleri ve öğrencileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Anne ve babasının da öğretmen olduğunu dile getiren Gökyay, “Hepimizin üzerinde öğretmenlerimizin çok büyük emekleri var. Öğretmenlik mesleği toplumu şekillendiren bir meslek. Sağlıklı nesillerin yetişmesinde ve gelişmesinde büyük bir öneme sahipler. Bütün öğretmenlerimizin bu özel gününü kutlarım” dedi.
Gökyay, “Satranç Müzesi’nin en önemli ziyaretçileri öğrenciler oluyor. 110 ülkeden 700 satranç takımının sergilediğimiz Müze’de, öğrenciler satranç taşları arasında keyifli bir dünya yolculuğuna çıkıyor. Bu önemli günde geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yol gösteren öğretmenlerimizi de ödüllendirmek bize ayrıca keyif verdi. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir.’ Sanata ve kültüre verdikleri destek ve çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirdikleri için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Aklı hür, vicdanı hür nesiller için satranç
Satranç öğretmeni Can Ünver’in Satranç Müzesi’ni kendilerine tavsiye etiğini ve neredeyse haftanın beş günü çocuklarla beraber Satranç Müzesi’ni ziyaret ettiğini dile getiren Bahçeşehir İncek Koleji Okul müdürü Meral Hacıpaşaoğlu da “Satranç akıl yürütme ve zeka oyunu. Bizim bütün amacımız satranç bir zeka oyunu olduğu için; aklı hür, vicdanı hür, çağdaş nesiller yetiştirmek için o yolda satrancın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bahçeşehir Koleji olarak her zaman Satranç Müzesi’nin yanında olacağız” sözlerine yer verdi.
Konser kapsamında tango yapan Naciye Özmen’de ilk kez bir müzede performans sergilediğini ifade ederek, “Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ne ilk kez böyle bir etkinlik kapsamında gelme fırsatı buldum. Yıllardır tango yapıyorum ancak milongalar dışında ilk kez böyle bir sahnede bu kadar fazla katılımcının karşısında performans sergiledim. Satranç takımları arasında sanatçılarımızın canlı performansları eşliğinde tango yaptık. Öğretmenler günü kapsamında gerçekleştirilen bu etkinliğe katılmaktan büyük bir mutluluk duydum. Müzenin otantik atmosferinde katılımcılarla samimi ve keyifli dakikalar yaşadık” dedi.