GFA’nın genç piyanistlerinden anlamlı bir konser

SİSTEM A.Ş’nin Eğitim Sponsorluğu ile gerçekleştirilen Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) ustalık sınıfı “Kumda” konseptiyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı akşamında gerçekleşti. Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunu üstlendiği 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında düzenlenen GFA ustalık sınıfından mezun olan piyano öğrencileri, bayramla birlikte anlamlı bir mezuniyet töreni yaşadı.
Sosyal sorumluluk projesi olarak festivalin 3. yılında hayata geçirilen ve 15 yıldır hizmet veren Gümüşlük Festival Akademisi, bugüne kadar 1600 civarında genç müzisyene eğitim verdi. Büyük çoğunluğu ülkemizden olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinden gençler, Gümüşlük’te eğitim almaya geldi ve çok değerli uluslararası virtüözlerin ustalık sınıflarından diploma aldı. Gümüşlük sahilinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleşen eğitim ve konserlerden elde edilen gelir ise bir sonraki yılın öğrenci burs fonuna aktarılıyor. Bugüne kadar birçok genç yeteneğe yurt dışında burslu okuma imkânı sağlayan GFA’da bu yıl konser gelirleri yine aynı amaçla kullanılacak. Diğer yandan bu sene pandemi nedeniyle ustalık sınıfı öğrenci konseri, Toprak Ev içerisinde kapalı ortamda değil, perdeye yansıtılarak açık alanda izleyenlerle buluştu.
USTALIK SINIFINA ONLİNE KATILIM
Yaşları, 11 ile 26 arasında değişen 11 öğrenci, bu yıl 18-30 Ağustos tarihleri arasında Devlet Sanatçısı
Gülsin Onay, Fransız piyanist Jean-Marc Luisada ve Piyanist Gökhan Aybulus’tan ustalık sınıfı dersleri aldı. Derslere KKTC Girne’den katılan 15 yaşındaki Lefkoşa Türk Maarif Koleji öğrenci Deniz Besim, bu yıl ilk defa gerçekleştirilen bir uygulama ile ustalık sınıfına online uygulama ile katıldı. Ayrıca GFA piyano ustalık sınıfı bu yıl ilk defa dijital ortamda gerçekleşerek daha geniş coğrafyalara ulaştı. Festivalin Youtube (www.youtube.com/c/gumuslukfest) ve Instagram (@gumuslukfest) adreslerinden her gün çevrimiçi olarak takip edilen GFA piyano ustalık sınıfı, global çapta piyano öğrencileri için bir fırsat oldu.
ZAFER BAYRAMI’NDA ANLAMLI DİPLOMA
GFA Ustalık Sınıfı Programı yine heyecan içerisinde ve dopdolu geçti. Bu yıl pandemi nedeni ile diğer enstrümanlarda ustalık sınıfları açılmazken, piyano branşı yine yetenekli gençlere ev sahipliği yaptı.
2020 GFA Piyano Ustalık Sınıfı mezuniyet konserinde gençlere, klasik müzikseverlerden tam destek geldi. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle daha da anlam kazanan mezuniyet gecesi, bayram havasında geçti.
Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin yaratıcılarından ve sanat danışmanlığı görevini sürdüren devlet sanatçımız Gülsin Onay, sertifika töreninde öğrencilerini tebrik ederek, “Böylesine anlamlı bir günde, böylesine gelecek vaat eden çok yetenekli piyanist gençlerimizin mezuniyetine tanıklık etmekten büyük gurur duyuyoruz. Önderimiz Atatürk’tür, bize bu ülkeyi emanet etmiştir ve bizim görevimiz sağlıklı düşünen pırıl pırıl beyinler yetiştirmektir” dedi.
GENÇ PİYANİSTLER ALKIŞ ALDI
Mezuniyet konseri, ustalık sınıfına TED Bodrum Koleji’nden katılan 17 yaşındaki Berhan İban’ın, Ludwig van Beethoven’dan seslendirdiği, “1. Sonat 1. Bölüm” adlı eserle başladı. Ardından Balıkesir
T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi 11. sınıf öğrencisi Yamaç Efe Decedeli, Toprak evin sahnesinde yerini alarak Frederic Chopin’in, “Nocturne op.9 no.2” ve Gustav Lange’nin “Blumenlied” başlıklı eserlerini yorumladı. Konser, Manisa Bahçeşehir Koleji Fen Lisesi öğrencisi, 14 yaşındaki Damla Ece Karatas’la devam etti. Karataş, mezuniyet konserinde önce Romantik Dönem bestecilerden Frederic Chopin’in, “Etude Op.25 No.2” adlı eserine; ardından da Türk Beşleri’nin en lirik eserler veren bestecisi Ulvi Cemal Erkin’in, “Duyuslar-Zeybek” adlı eserine yer verdi. Gecede daha sonra sahneye gelen 16 yaşındaki Ankara Özel Sembol Anadolu Lisesi öğrencileri, Elif Naz ve İrem Su Erdoğan isimli ikiz kardeşler, 4 el tekniğiyle Franz Schubert’in, “Fantasy in fa minor” adlı yapıtını seslendirerek izleyiciden büyük alkış aldılar. Gümüşlük’te piyano mezuniyet konseri, 16 yaşındaki Bensu Dumanlı’nın performansıyla devam etti. Ustalık sınıfına Bodrum Marmara Koleji’nden katılan genç piyanist gecede, çağdaş ABD’li besteci George Gershwin’in, “The Man I Love” adlı yapıtını seslendirdi.
Programın ikinci yarısı, eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyano bölümünde yarı zamanlı sürdüren 12 yaşındaki Can Saraç’ın Ludwig van Beethoven’dan seslendirdiği, “Sonata op.13 (pathetic)” adlı eserle başladı ve İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı 6. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki İlyun Bürkev’in seslendirdiği eserle devam etti. Gençyetenek, Frederic Chopin’den seçtiği, “Fantasie Impromptu op:66” başlıklı eserin ardından bir de “İzmir Marşı”nı seslendirerek alkış aldı. Gece, ustalık sınıfına Ankara’dan katılan Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Piyano ve Arp Yüksek Lisans öğrencisi 26 yaşındaki Melis Pınar’ın, F. Chopin’den seslendirdiği romantik bir eserle devam etti. Pınar, bestecinin “Fantaisie Op. 49” başlıklı yapıtıyla beğeni topladı. Gümüşlük Toprak Ev’deki mezuniyet konserinde son olarak 17 yaşındaki Bilge Gürer sahneye çıkarak, F. Chopin’in bir eserini seslendirdi. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik ve Bale Ortaokulu Piyano Anasanat Dalı öğrencisi Gürer, Polonyalı besteciden, “Ballade op.23 no.1 sol minör” adlı eseri seslendirdi.
Konserin ardından eğitmenlerinin elinden sertifikalarını alan genç yetenekler, daha sonra toplu haldefotoğraf çektirerek, mezuniyetlerini kutladılar.
FESTİVALİN KONSER PROGRAMI
12 Eylül 2020
Abate Berihun & ADDIS KEN Project (Özel Kayıt Gösterimi)
15 Eylül 2020 Çağ Erçağ – Erkin Onay – Gülsin Onay

“Murathan Mungan Şarkıları Senfonik Konseri” basın toplantısı

MASKELİ Balo, Telli Telli, Eskiden, Çember, Fırtına, Aşk Tesadüfleri Sever, Eskiden, Nilüfer, Olmasa Mektubun, Aşk Yeniden gibi ezbere bilinen Murathan Mungan imzalı şarkılarsenfonik düzenlemelerle seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Tüm ekip konser için heyecanla hazırlanırken projede yer alan sanatçılar Derya Köroğlu, Kalben, Ceylan Ertem, Gülden Karaböcek Sunset Ulus’ta gerçekleşen basın toplantısında bir araya geldi. Son derece keyifli bir yemekli buluşma sonrası basının karşısına geçen sanatçılar, Murathan Mungan çatısı altında senfonik bir projede birlikte sahne alacak olmaktan duyduklarımutluluğu dile getirdiler.
Gecenin sürprizlere gebe olduğunu söyleyen Derya Köroğlu basın mensuplarının sorduğu “Vakaa sayılarındaki artış konserinizi olumsuz etkiler mi ?”sorusuna, “Normal zamanlardan daha çok bu tarz organizasyonlara ihtiyacımız var. Çünkü açıkhavada, yıldızların altında kaliteli muzik dinleyerek keyifle gecirilen birkaç saatin hem ruh hem vucut sagligimiza onemli katkilari olacagina inanıyoruz. İçinden geçtiğimiz zor süreçi sağlıklı atlatmak için hepimizin daha iyimser, daha umutlu ve sevgi dolu olmaya ihtiyacımız var, işte 19 Eylül akşamı Vadi Açıkhava’da Murathan Mungan şarkılarını hep birlikte söylemek güçlü bir müzikal terapi olacak hepimize” cevabını verdi.
KALBEN VE DERYA KÖROĞLU AYNI SAHNEDE
Yeni Türkü’nün solisti Derya Köroğlu ve Kalben’in birlikte sahne alacakları projede, sanatçılara Alper Kömürcü yönetiminde 30 kişilik İstanbul Akademi Senfoni Orkestrası eşlik edecek.
GECENİN STARLARI: GÜLDEN KARABÖCEK VE CEYLAN ERTEM
Gülden Karaböcek ve Ceylan Ertem yorumlayacakları Murathan Mungan şarkılarıyla geceye renk katacaklar. Murathan Mungan’ın imzasını taşıyan şarkıların senfonik arajmanları aynı zamanda projenin müzik direktörü de olan Alper Kömürcü’ye ait. Klasikle popu birleştiren proje; daha önce Senfonik Şebnem Ferah, Senfonik İbrahim Tatlıses, Broadway’den İstanbul’a Müzikaller, Senfonik Divalar-Nilüfer gibi çok ilgi gören projelere imza atan Nurcan Karaca’ya ait.
Covid19 nedeniyle fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak mekân kapasitesinin çok altında sınırlı sayıda seyirci alınacaktır.
Konserin biletlerine; www.biletix.com veya biletix satış noktalarından ulaşılabiliyor.

Atatürk hayranı Fransız sanatçı Bodrum’da konser verdi

BODRUM Belediyesi tarafından Dünya Barış Günü dolayısıyla Antik Tiyatro’da düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutkun, Emel Çakaloğlu ve Ummahan Yurt, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, sanatçı Bedri Baykam, şair Ahmet Selçuk İlkan, yerli ve yabancı tatilciler ile Bodrumlu sanatseverler katıldı.
Etkinlik, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Milli Takım’a seçilen Bodrum Dans Kulübü sporcularına sertifikalarını vermesiyle başladı. Başkan Aras, Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci ve ekibine, Bodrum’da dans sporuna kazandırdıkları sporcular, uluslararası ve ulusal yarışmalarda Bodrum’a kazandırdıkları başarılar için teşekkür etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk kıyafetleri defilesi gerçekleşti. Katılımcıların ilgiyle izlediği defile sonunda mankenler uzun süre alkışlandı. Daha sonra sahneye çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’da kimliği, fikirleri, dili, dini ne olursa olsun bütün insanları aynı sevgi ve aynı hoşgörüyle kucaklamaya devam edeceklerini belirtti.
Gecede yaptığı konuşmada Fransız Kemalist Yazar ve Rock Müzisyeni Loulou Dedola’yı tanıdığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Ünlü ressam Bedri Baykam da, Dedola ilk nasıl tanıştığını ve Türkiye’ye davet serüvenini anlattı. Loulou Dedola’nın Atatürk kitabının Türkçe’ye çevrildiğini belirten Baykam, Dedola’nın Atatürk sevgisine hayranlık duyduğunu belirtti.
Ardından tarihi Antik Tiyatro sahnesine çıkan Fransız şarkıcı ve yazar Loulou Dedola, seslendirdiği şarkılarla geceye katılanları coşturdu. Zaman zaman Türkçe de konuşan Dedola sempatik tavırlarıyla Bodrum izleyicisinin beğenisini kazandı. Konserin sonunda sahneye çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Loulou Dedola’ya Bodrum’a geldiği için teşekkür ederek kendisine Atatürk ve Türk Bayrağı rozeti ile bir Atatürk Portresi hediye etti. Başkan Aras ardından geceye sponsor olan firma yetkililerine de birer teşekkür plaketi verdi.
Halka açık, ücretsiz olan etkinlik, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tüm önlemler alınarak yaklaşık 3 saat sürdü.

Bozcaada’dan ilhâm alan şarkılar:
‘Bozcaada Caz Festivali 2020 Keşif’

AĞUSTOS ayı boyunca seyircisine çevrimiçi Keşif programıyla bağlanan Bozcaada Caz Festivali’nin bu yıla özel hazırladığı sürprizlerinden biri de ‘Bozcaada Caz Festivali 2020 Keşif’albümü oldu. Space Goats işbirliğiyle 28 Ağustos’ta yayınlanan albüm, geçmiş yıllarda festivalde sahne almış usta müzisyenleri bir araya getiriyor. Alp Ersönmez, Cenk Erdoğan, Çağrı Sertel, Deniz Mahir Kartal, Elif Pıtırlı, Emir Ersoy, Sarp Maden, Seçil Akmirza ve VolkanÖktem’in Bozcaada’dan ilham alarak hazırladıkları özgün bestelerinden oluşan Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümünü dijital müzik kanallarından dinleyebilir ve indirebilirsiniz.
Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü; Seçil Akmirza ve Alp Ersönmez’in “Beşik”, Sarp Maden’in “Cazadabo”, Deniz Mahir Kartal ve Cenk Erdoğan’ın “Polente Feneri”, Volkan Öktem’in “Mira”, Çağrı Sertel’in “Geçer”, Emir Ersoy’un “Lefkofris” ve Elif Pıtırlı’nın “Vahit” adlı şarkılarından oluşuyor. Tüm şarkıların mastering’ini Cem Büyükuzun’un yaptığı albüme, Seçil Akmirza, Ercüment Orkut, Alper Yılmaz, Caner Üstündağ, Mustafa Haybat, Mustafa İpekçioğlu, Abbas Karacan, Doğukan Çokşeker gibi caz müzisyenleri de sesleri veya enstrümanlarıyla katkıda bulundu. Albümün kapağı ise illüstrasyon sanatçısı Sedat Girgin’in imzasını taşıyor.
KEŞİF DEVAM EDİYOR
Caz müzisyenlerinin yanı sıra, kültür profesyonelleri, sivil toplum örgütleri, bağımsız sanat temsilcileri ve Bozcaadalıları ağırlayan Keşif programı, Instagram, Spotify ve YouTube kanallarında devam ediyor.
16-18 Temmuz 2021 tarihleri arasında 5.si gerçekleşecek festivalin biletlerinin satışı ise sürüyor.Detaylı bilgi için, bozcaadacazfestivali.com sitesini izleyebilirsiniz.