Nazım Hikmet doğumunun 117. yılında anıldı

Türk şiirinin büyük şairlerinden Nazım Hikmet, doğumunun 117. yılında, A Şiir Evi’nde düzenlenen ve sunumunu Oktay Hacımusalı’nın yaptığı “Azerbaycan Edebiyatında Nazım Hikmet” konulu sunumla anıldı. Azerbaycan halkının, Türkiye’yi usta şairle tanıyıp sevdiğini ifade eden Hacımusalı, şairin şiirlerini Azerbaycan Türkçesi ile okudu

SULTAN YAVUZ – Türk şiirinin evrensel değeri, büyük şair Nazım Hikmet’in doğumunun 117. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bunlardan biri de A Şiir Evi’nde gerçekleştirilen, “Azerbaycan Edebiyatı’nda Nazım Hikmet” konulu sunum oldu. Oktay Hacımusalı’nın anlatımıyla gerçekleşen sunumda, usta şairin Türkiye’yi Azerbaycan’a tanıtması, 1957 yılında Bakü’de yaptığı konuşma videolarının gösterimi ve Nazım Hikmet için Azeri şairlerin yazdığı dizeler ele alındı.
Nazım Hikmet’in büyük bir değer olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Oktay Hacımusalı, o tarihlerde Azerbaycan’ın “Demir Perde” ülkelerinden biri olması nedeniyle , ülkeye giriş ve çıkışın zor; insanlarınsa kendilerinden uzaklaştırıldığı bir dönemde olduğunu belirtti. “Mavi gözlü dev” sayesinde Azerbaycanlı insanların Türkiye’yi tanıdığına ve sevdiğine dikkat çeken Hacımusalı, “Nazım Hikmet’i hangi ideolojiye sahip olduğundan bağımsız olarak sevdik, bir şair olarak benimsedik” dedi.
Anlatımı sırasında, Nazım Hikmet’in 1957 yılındaki “Ceviz Ağacı” şiirini okuduğu ve Rus şair ve oyun yazarı Vladimir Mayakovski’ye duyduğu sevgiyi anlattığı videoları izlettiren Hacımusalı, usta şair için, “Nazım işte aklımızda böyle kaldı, kendine has uskubuyla” dedi. Şair için, “Şairlerin ideolojisi de milleti de yoktur. Onun büyüklüğü şiirlerinden geliyor” ifadesini kullandı.
2008 yılında Azerbaycan’da “Seven ve Sevilen Nazım” adıyla bir toplantı düzenleyerek, şairin sevgi şiirlerini okuduklarını kaydeden Hacımusalı, Nazım Hikmet’in çok sevdiği ikinci eşi Piraye Hanım’a yazdığı dizeleri Azerbaycan Türkçesi ile okudu. Hacımusalı, sunumunu Resul Rıza gibi Azeri şairlerin Nazım Hikmet için yazdığı dizeleri okuyarak bitirdi.