“Ne işimiz var Orta Doğu bataklığında”

Deniz TOKAT/DENİZLİ- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yeni bir siyaset anlayışı başlattıklarını belirterek, “Kavgadan uzak, herkesi seven bir siyaset anlayışı. Her kuruşun hesabını veren, yolsuzluğa kapalı, alın terine değer veren bir siyaset anlayışı başlatıyoruz” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli programı kapsamında ilk olarak Babadağ ilçesine gitti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından belediye önüne kurulan platformdan halka seslendi. Türkiye’de yeni bir siyaset anlayışı başlattıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi hak ettiği yere götüreceğiz. Çağdaş uygarlık düzeyine taşıyacağız. Türkiye’de hiçbir çocuk, yatağa aç girmeyecek. Hiç kimsenin yaşam tarzı ve inancı sorgulanmayacak. Tek aradığımız şey, bayrağa ve vatana sadakat. Bayrağını ve vatanını seviyorsan, başımızın üzerinde yerin var. Türkiye’de yeni bir siyaset anlayışı başlatıyoruz. Kavgadan uzak, herkesi seven bir siyaset anlayışı. Her kuruşun hesabını veren, yolsuzluğa kapalı, alın terine değer veren bir siyaset anlayışı başlatıyoruz” dedi.
Harcanan paraların hesabını millete vermenin demokrasinin en temel kuralını olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şehir hastaneleri yaptık’ diyorlar. Güzel ama kaça yaptın? Belli değil. Niye açıklamıyorsun? ‘Havaalanı yaptık’ diyorlar. Neden havaalanı yaptınız diye suçlamıyorum. Ama bu havaalanını kaça yaptın arkadaş? Ben bunu soruyorum” diye konuştu.
‘HER EVDE BİR İŞSİZ VAR’
Türkiye’de ekonominin iyiye gitmediğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Her evde bir işsiz var. İşsizlik o kadar büyük ki. İşsizliğin ne olduğunu ülkeyi yönetenler biliyor mu acaba? Bir evde işsiz varsa, o evde huzur yoktur. Üniversite mezunları işsizler; iş bulamıyor. ‘Ben neden üniversiteye gittim?’ diyor. Benim siyaset anlayışımda bir baba, çocuğuna harçlık vermiyorsa, o gece benim gözüme uyku girmez. Böyle bir dramı siz görmezden gelemezsiniz. Bu dramı görmek ve kamuoyuna anlatmak zorundasınız” diye konuştu.
‘NE İŞİMİZ VAR ORTA DOĞU BATAKLIĞINDA’
Dış politikaya da değinen Kılıçdaroğlu, Orta Doğu’da yaşanan savaşa Türkiye’nin alet olmaması gerektiğini söyleyerek, “Bakın Suriye’de Müslüman kanı akıyor. Müslümanlar birbirini öldürüyor. Silahları kim veriyor? Bir tarafın eline ABD, diğerine Rusya. ‘Buyurun birbirinizi öldürün’ diyorlar. ‘Size yeni silahlar vereceğim’ diyorlar. Türkiye buna niye alet oluyor ? Ne işimiz var Orta Doğu bataklığında ?  Kim bizi bu bataklığa sürükledi? Bizim bunları sorgulanamaz lazım. Bunun partiyle ilgisi yoktur. Bunun Türkiye’nin milli çıkarlarıyla ilgisi vardır” diye konuştu.
Türkiye’nin Kuvay-i Milliye ruhuyla tekrar ayağa kalkması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Şimdi Borçlanma Genel Müdürlüğü kurdular. Çünkü borçları yönetemiyorlar artık. Bunu da Resmi Gazete’de yayınladılar da öyle gördük. Bu memleket hepimizin. Yeniden Kuvay-i Milliye ruhuyla ayağa kalkmak zorundayız. Sağ, sol demeden hepsini kucaklamak zorundayız. Türkiye üretsin, çalışsın istihdam yaratsın. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin istiyoruz” diye konuştu.