Ne kadar tatlı yerseniz o kadar su tüketin

 Son yılların en uzun aç kalınan oruç döneminin ardından, bayramda yenilen tatlılar, vücudu oldukça yoruyor. Bayram boyunca, oruç süresince, yeterince tüketilmeyen suyu tüketmek, özellikle yılın en sıcak günlerine denk gelen Ramazan bayramında, sağlımızı korumak için büyük önem taşıyor. Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, günlük su ihtiyacının genelde alınan kaloriye göre belirlendiğine dikkat çekerek, su tüketiminin bol bol tatlı tüketilen Ramazan bayramında daha da artması gerektiğini vurguluyor.

 Ramazan ayı boyunca günde yaklaşık 17 saat aç ve susuz kalan vücut, Ramazan bayramıyla birlikte alışık olmadığı beslenme şekline girecek. Yılın en sıcak zamanlarına denk gelen Ramazan bayramında, su tüketiminin hayati önemi olduğunu vurgulayan Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Su içmenin yanı sıra, suyun bekleme ve saklama koşullarının da iyi olması gerekiyor. Mikrobiyolojik yönden içmeye uygun, ağır metallerden arındırılmış taze içme suyunu elde edebilmenin en sağlıklı ve mantıklı yollarından biri de arıtılmış içme suyudur. Bu anlamda evde arıtılmış içme sularının bekleme ve saklama koşulları açısından en sağlıklısı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi. Ayrıca içme sularının, cam şişelerde saklanmasının, sağlık açısından en faydalı saklama şekli olduğunun da altını çizen Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, özellikle yaz aylarında vücutta tutulması gereken su oranının çok önemli olduğunu belirterek, alınan kaloriye göre su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğinin önemini vurguluyor.

Alınan her kalorinin ardından su tüketimi dengesine dikkat edilmesi gerektiğinin oldukça önemli olduğunu belirten Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Ramazan süresince biz diyetisyenlerin en fazla uyarı yaptığı konu ise açlıktan çok susuzluk konusuydu. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa açlığa daha dayanıklı olan vücudumuz, konu su olunca maalesef o kadar dayanıklı değil. Bu anlamda bayram boyunca, oruç tutarken yeterince tüketemediğimiz suyu tüketmek vücudumuz için yaptığımız en olumlu davranışlardan biri olacaktır.” diyerek suyun önemine dikkat çekti.

Bayram boyunca özellikle dikkat

edilmesi gerekenler

·Bayram sabahına peynir, zeytin, domates, salatalık, tam veya tane kepekli ekmek ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı sofrası ile başlayın.

·Bayram ziyaretine gelen misafirlere şeker ve çikolatanın yanında, fındık, ceviz, kuru kayısı ve kuru incir gibi lezzetli ve sağlıklı ikramlar hazırlayın. İkram sırasında bunlardan siz de atıştıracağınız için ara öğününüzü sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

·Ziyaret sırasında ikram edilen her şeker ve çikolatanın ardından bir bardak su tüketin

· Bayram boyunca çay-kahveyi şekersiz içmeye çalışın. Bu şekilde tüketemiyorsanız suyu tercih edin.

·Bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanmaya dikkat edin ve gideceğiniz yere yürüyerek ulaşmaya özen gösterin.

Öğün atlamamaya özen gösterin. Öğün ağladığınız zaman tatlılara hayır demek zorlaşacaktır.

Tatlılar yüzünden artan kalori alımını dengelemek için ana öğünlerde ağır yemeklerden, kızartılmış ürünlerden kaçının daha çok sebze, salata ve yoğurt tüketmeye dikkat edin.

 Bir kalori bir mililitre su

Oksijenden sonra bir canlının ihtiyacı olan en temel yaşam maddesi suyun önemi sıcak yaz günlerinde daha da artıyor. Özellikle Ramazan ayı boyunca uzun süre susuz kalan vücuda, bayramın ilk günü aşırı yükleme yapmamanın da hayati önem taşıdığını belirten Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2000 kalori aldığını düşünürsek bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre arasında değişiyor.  Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar için ise kalori hesabı şöyle; 2 dilim baklava ortalama 500 kalori ediyor. 500 kalori alan birinin 500 ml daha fazla su tüketmesi gerekiyor.” dedi.