Nefesleriyle kitaplara ses oluyorlar

Dezavantajlı bireylerin, kadınların çocukların ve yaşlıların sosyal kültürel ekonomik ve eğitsel problemlerine çözüm üretmek için çalışan Bir Nefes Bir Ses Derneği, toplum yararını gözeterek çalışmalarını sürdürüyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Rafet Karanfil ve Menekşe Büyükpınarbaşılı tarafından hayata geçirilen Bir Nefes Bir Ses projesi, fırsat eşitliği ve toplum yararı ilebireyleri eşit hale getirmeye çalışmanın yanı sıra, doğa ve hayvanlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerine imza atmak amacı ile kurulmuş bir dernek. 80 kişilik bir ekibin yanı sıra birçok gönüllüsü de bulunan sosyal sorumluluk projesi, özellikle dezavantajlı gruplar için çalışmalar yürütüyor.
Bir görme engelliler okulu ziyareti sırasında birkaç öğrencinin “Bize kitap okurmusunuz” sorusuyla onlar için bir şeyler yapmanın ne kadar değerli olduğunu anlayan Karanfil ve Büyükpınarbaşılı, bunu daha fazla kişiye duyurup daha fazla kitap seslendirmek istiyorlar.Başlangıçta iki gönüllü olarak çıktıkları bu yolda, Türkiye genelinde yaklaşık 300 kişi ile birlikte nefesleriyle kitaplara ses oluyor ve kitaplardaki engelleri kaldırıyorlar.
Yalnızca kitaplardaki engelleri değil, çocukların, kadınların, yaşlıların ve engellilerin yaşamlarındaki her türlü engelli ellerinden geldiği kadarıyla kaldırmaya çalışıyorlar. Görme yetisi olmayan bireyler için kitap seslendirme yapıyor, onlar için sesli sınav arşivi oluşturuyor ve sınav kitaplarına kolay erişim sağlıyorlar.Böylelikle bu dezavantajı bir nebzede olsa ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bu uygulama sayesinde kişiler kendi çocuklarına okurken aynı anda seslendirip bu uygulamaya kaydediyor ve görme yetisi olmayan bir çocuğunda bu masal ya da hikayeyi dinlemesini sağlıyor. Aynı zamanda görme yetisi olmayan öğrencilerin sınava ve derslere hazırlanmasında yardımcı oluyorlar. Lise, üniversite ve hazırlık kitaplarını seslendiriyorlar. Karanfil ve Büyükpınarbaşılı, gazetemize yaptıkları açıklamada, “Bizler, istediğimiz kitaba istediğimiz zaman erişebiliyoruz ve bizler için birçok yayın var. Fakat görme yetisi olmayan bireyler için böyle değil, sesli kitaplar onlar için o kadar kısıtlı ki bizler için 100 adet yayın var ise onlar için bu sayı bir ya da iki ve bu yüzden çok zorlanıyorlar.Sınavlara yeterince hazırlanamıyorlar.Bizler bu eşitsizliği ortadan kaldırmak için bu sesli sınav arşivini oluşturmaya karar verdik.Ayda Türkiye genelindeki gönüllülerimizle 200 adet kitap seslendiriyoruz” diye konuşuyorlar.
Sokak hayvanları için barınaklar yapıyor düzenli beslemeleri gerçekleştiriyorlar.Şehirlerdeki çeşitli park ve bahçelere 100 adet kedi evi bırakıyorlar, bir nebzede olsa partili dostların üşümesinemani oluyorlar. Gönüllülerle beraber sürekli olarak da besleme yapıyor ve insanlara bu bilinci aşılamaya çalışıyorlar.
Her ay düzenli huzurevi ziyareti ve barınak ziyareti gerçekleştirirken, huzurevinde değişik etkinlikler planlıyorlar. Bir okula laboratuvar ve kütüphane açmak için hazırlıklarını sıra yapıyorlar. Dezavantajlı bölgelerdeki minik öğrenciler için atkı ve bereket ördürüp ihtiyaç sahipleriyle paylaşıyorlar. Bu yıl ördükleri 150 adet atkı ve bere ile miniklerin yalnızca bedenlerini değil küçük hediyelerle kalplerini de ısıtıyorlar.
Ayrıca Kahramanmaraş’ta başlattıkları Öykü Arın için bir kök hücre ve kan bağışı kampanyasıyla ihtiyaç sahibi bireyin sağlık probleminin çözümüne destek olmaya çalışıyorlar.
Dernek destekçileri üyelerden ve gönüllülerden oluşuyor. Yapılacak yardımla ilgili ihtiyaçlar destekçiler ve gönüllülerin sosyal medya hesapları üzerinden duyuruluyor ve üzerine yardımseverlerin Özde buradan ulaşıyor, bu şekilde ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Okullarla iletişimi bizzat kendimiz giderek sağlıyoruz, ihtiyaçları belirliyoruz. Ya da okullarımız bize ulaşıyor biz yine gidip kendimiz görüp belirliyoruz.
Karanfil ve Büyükpınarbaşılı “Bir kitabın değerini en iyi görme yetisi olmayan bireyler biliyorlar aslında. Masal dinlemek isteyen bir çocuktan daha masum ne olabilir ki. Diğer yaşıtları hikayeler masallar okuyabilirler değişik değişik onlar maalesef bunu yapamıyor.Kendilerine anlatılanlar kadar biliyorlar.Daha fazla kişiye ulaşarak daha fazla mutlu edebilmek, dünyayı biraz daha güzelleştirme ilmek adına ailenize katılmak isterseniz sosyal medya hesaplarımız dan bizlere ulaşabilirsiniz” açıklamasında bulunuyorlar.