Nereye kadar ?

Mehmet KISMET

Ununu eleyen, eleğini astı… Birinci transfer dönemi kapandı.
Bu kadar transfer döneminin uzun tutulduğu Lig sayısı parmakla sayılacak kadar az Türkiye ile birlikte…
Alan aldı, satan sattı… Artık bütün takımlar da olduğu gibi elindeki mevcut oyuncularla yola devam edecek Ankara’nın Süper Lig temsilcileri Ankaragücü ve Gençlerbirliği, 4 Ocak’ta başlayıp 31 Ocak 2020 tarihinde sona erecek ara transfere dönemine kadar…
Çok sıkıntılar, yaşayan sezona da bu şekilde başlayan Ankaragücü’nde üç hafta geride kaldığında futbolcuların profesyonelliğini amatör ruhla sahaya yansıtması sonucu toplanan 5 puan var. Buna rağmen eksikliği giderilemeyen askıda kalan bir teknik direktör konusu…
Gençlerbirliği ise hala kendine gelebilmiş değil… Sanki lig başlamamışta sezon öncesi hazırlık dönemini yaşıyor. Aslında “Atı alan Üsküdar’ı geçmiş”… Transfer dönemi tamamlanmış, üstelik 3 hafta da geride kalmış… Elde avuçta da hiçbir şey kalmamış… Puan olmadığı gibi üstelik eksiklikleri tamamlayacak zaman da yok.
Başkent temsilcilerinin yeni sezonda ilk üç hafta geride kaldığında durumları bu… Milli maçlar arası nedeniyle soluklanma fırsatı bulan, ne Ankaragücü yenilgisiz geride üç haftayı bırakmasına rağmen, nede hala lige yabancı kalan Gençlerbirliği umut vermiyor.
Eksiklikler ve aksaklıklar diz boyu her iki takımda… Ankaragücü ekonomik sıkıntılarını en kısa zamanda giderip teknik direktör sorununu çözmekle mücadele ederken, Gençlerbirliği’de ikinci transfer dönemine kadar özellikle ilk devreyi hasarsız tamamlamanın peşinde.
Bu Lig’de puan artık Aslan’ın ağzında değil midesinde… Bir haftalık aranın ardından Gençlerbirliği deplasmanda Trabzonspor ile oynarken, Ankaragücü’de evinde Yeni Malatyaspor’u ağırlayacak. Görünen o ki, ne kağıt üzerinde ne de sahada hiçbir şey kolay değil.
Böyle gitmeyeceği aşikar…
Günü kurtararak Lig’de kalmakta çok zor…