Nermin Alpar ve ‘Düşsel Kadınlar’

HABER MERKEZİ – MEDYA Sanat Galerisi (Üsküp Caddesi ‘Çevre Sokak’ no: 35 Zemin Kat Çankaya / Ankara) Nermin Alpar’ın ediyor. 14 Şubat günü açılan 18 Mart’a kadar gezilebilecek olan serginin teması ‘Düşsel Kadınlar’.
Ressam ve akademisyen Himmet Gümrah’ın, Nermin Alpar için hazırlanan tanıtım boroşüründe yer alan yazısından bir bölümü buraya aktararak sanatçıyı biraz da olsa tanıyalım:
“Nermin Alpar kadınları resmader. Onun kadınları hayaldir gibi görünse de altlarında belli gerçekçilikleri de barındırırlar, bakışları ile vücut dilleri ile. Ayrıca ‘gülümsemelerinin, tebessümlerinin altında belli bir hüznü, masumiyeti gözlemlediğim kadınlar ilham kaynağım oldu’ diyen Alpar’ın resimlerine bakmak öyle çok ilginizi çeker ve keyif verir ki, tablo içindeki kadınlarla önce göz göze geliriz. Devamında tüm tablo içinde gezinir kâh kırık kalpli kadınların hüznü ile kâh fettan kadınların alaycı baştan çıkarıcı bakış ve tebessümlerine geri döneriz. Böylece, yüzeysel bakışta birbirlerine çok benzettiğimiz kadın tiplemelerine daha detaylı baktığımızda her birinin ayrı bir kişilik barındırdığını keşfederiz…”