New York’ta 22 milyon dolara pırlanta yüzük

Kuzey Amerika’da satılan “ilk 100 karat üstü” pırlanta yüzük, New York’taki Sotheby’s Müzayede Evi’ndeki açık artırmada 22 milyon 100 bin dolara alıcı buldu. Toplamda 65 milyon dolara ulaşan firma kendi satış rekorunu kırdı.
Sotheby’s New York’taki merkezinde düzenlediği açık artırmada, birçok mücevherle birlikte, 100.20 karatlık “kusursuz klasik zümrüt kesim pırlanta” yüzüğü satışa sundu.
Açık artırmada, 100.20 karatlık zümrüt pırlanta 22 milyon 100 bin dolara satıldı. “D” rengi ve “IF” berraklık derecesindeki ‘zümrüt kesim’ pırlantanın 19 ila 25 milyon dolar arasında alıcı bulması bekleniyordu. 100.20 karatlık pırlanta, Sotheby’s’in bugüne kadar sattığı en büyük klasik zümrüt kesim taş olduğu bildirildi.
Bu arada, Sotheby’s bugünkü toplam satışlarıyla 65 milyon dolara ulaşarak, mücevher satışında kendi rekorunu kırdı.
Sotheby’s’nin Mücevher Bölümü Başkanı Gary Schuler, müzayedenin ardından yaptığı açıklamada, özel kolektörlerin gün boyunca etkisini görmenin teşvik edici olduğunu belirtti. Schuler, en iyi 10 parçadan sekizinin özel kolektörler tarafından alındığını söyledi.
Sotheby’s’in Kuzey ve Güney Amerika Başkanı Lisa Hubbard ise, son 25 yılda 100 karat üzeri ağırlığında sadece 6 mükemmel beyaz pırlanta satılırken, bunların 5’i Sotheby’s tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. Bugünkü satıştan daha önceki açık artırmalar Cenevre ve Hong Kong’da yapılmıştı. En son 2013 yılında 118 karatlık oval kesim beyaz pırlanta 30.6 milyon dolara satılmıştı.
Şu anda Sotheby’s Müzayede Evinde bir pırlantaya verilen rekor fiyat 2010’da 46 milyon dolara satılan 24.78 karatlık ‘zümrüt kesim pembe’ye ait olduğu belirtildi.
Güney Afrika’da 200 karatlık ham elmastan kesildiği belirtilen 100,2 karatlık pırlantanın “mükemmel” hale getirilmesi için bir yıldan fazla zaman gerektiği kaydedildi.
Uzmanlarca “Mükemmellik örneği” olarak açıklanan pırlantanın ana özelliğinin “renginin beyazdan daha beyaz ve herhangi bir iç kusurunun bulunmaması” olduğu ifade ediliyor.
Elmasla pırlanta, birçok yerde aynı anlamda kullanılırken, elmas karbondan kristalleşmiş bir mineral olarak biliniyor. Doğadan çıkan elmasın işlenmiş haline ise pırlanta ismi veriliyor.