‘Not Responsible’ öksüz kaldı

HABER MERKEZİ- GALLİ şarkıcı Tom Jones’un dünyaya tanıttığı ‘Not Responsible’ adlı şarkıyı ülkemizde en çok seslendiren hafızalarımıza kazınmasına neden olan Şevket Uğurluel yaşama veda etti.
Türk pop müziğinden rock müziğine, cazdan bluesa kadar birçok türde müziği yorumlayan, piyanist, gerçek bir İstanbul beyefendisi Uğurluel 1938 yılında doğdu.
25. İstanbul Caz Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi olan Uğurluer müziğe ilkokul sıralarında mandolinle başladı. İlk profesyonel çalışmalarını 1955 yılında yaptı. 1961 yılına kadar çeşitli orkestralarda çalıştıktan sonra, kendi orkestrasını kurarak İstanbul gece klüplerinde çalışmaya başladı. Aynı yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yüksek mimar olarak mezun oldu. 60’lı yıllarda Türkçe sözlü hafif batı müziği dalında plakları basıldı. Bir ara müziği bırakıp mimarlık yaptı. Daha sonra yeniden müziğe döndü. 1991 yılında, Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda “İki Dakika” adlı şarkısı ile temsil etti. bestecisidir. TRT’de 17 yıldır aralıksız devam eden “Anılarla Müzik” adlı programı hazırlayıp, sundu.
Albümleri: Anılarla Müzik, Anılarla Müzik 2, Best of Lounge, Jazz Lounge 56 Songs
Onu hep gülümseyerek hatırlayacağız. Huzur içinde uyusun…