Nükhet Ocak Balkan: Ebru sanatına çağdaş dokunuş

Ebru sanatçısı Nükhet Ocak Balkan’ın Ankara’daki ilk sergisi Türk Amerikan Derneği’nde açıldı. Modern desen çalışmalarını ebru sanatıyla aktaran Balkan’ın sergisi, 20 Nisan’a kadar görülebilecek

SULTAN YAVUZ – Türk Amerikan Derneği, ebru sanatçısı Nükhet Ocak Balkan’ın eserlerine ev sahipliği yapıyor. Modern desen çalışmalarını ebru sanatıyla harmanlayan sanatçının 54 tablosu, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 20 Nisan’a kadar gezilebilecek olan sergi, geleneksel ebru sanatına, geleneksel malzemeleri kullanarak çağdaş bir yorum getirmesiyle dikkat çekiyor.
Nükhet Ocak Balkan kimdir?
Nükhet Ocak Balkan, Gaziantep’de doğdu. Hacettepe Universitesi İngiliz Filolojisi bölümünden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Milano Universitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim gördü. Çeşitli Bakanlık ve kurumlarda çalıştı.
Eşinin görevi dolayısıyla da bulunduğu yabancı ülkelerde yerel kültür, sanat, toplumsal ve siyasi olayları yakından inceleme olanağını buldu. Pakistan’da batik, Avustralya’da ipek üstüne batik ve Çin resmi (chinese painting) çalışmaları yaptı.
Balkan, gönül verdiği ebru çalışmalarına sekiz yıldır devam ediyor. Ebru çalışmaları resim sanatının perspektif, kompozisyon, renk armonisi gibi öğelerini de içerdiğinden bilinen klasik ebru tarzından farklılık göstermekte, özgün değerler yakalamakta ve geleneksel ebru sanatına, geleneksel malzemeleri kullanarak çağdaş bir yorum getirmektedir. Sanatçı, ebru çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir. Evli ve bir kız annesidir.