Öğrenciler sağlıklı gıda tüketiyor

Etimesgut Belediyesi, ilçedeki okul kantin ve yemekhanelerini sıkı denetim altında tutarak öğrencilerin sağlıklı gıda tüketmelerini sağlıyor. İlçe sınırları içindeki yaklaşık 200 okul kantin ve yemekhanesi belirli periyotlarla zabıta ekiplerince denetleniyor.
Etimesgut Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kantinlerin Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumların belirlediği kurallara uygun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bakanlıkça kantinlerde satışı yasak ürünlerin tespiti durumunda ceza-i müeyyide uygulanıyor.
GIDALAR KONTROL ALTINDA
Yapılan denetimlerde işletmelerde satılan gıda ürünleri titizlikle incelenerek son kullanma tarihleri, saklama koşulları, çalışanların hijyen kurallarına uygunluğu ile çalışma ruhsatları inceleniyor. Kantinlerin Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumların belirlediği kriterleri taşıyıp taşımadıkları kontrol ediliyor. Kantinlerdeki gıdaların, bakanlığın belirlediği gıda satış listesinde olup olmadığı denetleniyor. Tüketim tarihi geçmiş, sağlıksız ve bakanlığın belirlediği listede yer almayan ürünlerin satışına izin verilmiyor.
DENETİMLER SÜRECEK
Ekipler ayrıca, kantin ve yemekhane işletme sahipleri ve çalışanlarına uymaları gereken kuralları da hatırlatarak, çıkan yönetmelikler hakkında bilgilendiriyor. Zabıta ekiplerinin denetimlerinin ilçedeki bütün okullarda belirli periyotlarla devam edeceği bildirildi.