Oktay: Türkiye kimsenin göçmen deposu değildir

CERNOBBIO – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kapılarımızı açarız” açıklaması için “Bu ne bir tehdittir ne de bir blöftür. Bu bir gerçektir.” dedi. Oktay, İtalya’nın Cernobbio kentinde düzenlenen siyaset, iş, ekonomi, finans ve enerji sektöründen pek çok önemli ve üst düzey yetkilinin katıldığı 45. Ambrosetti Forumu’nda Türk basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
Fuat Oktay, “İtalya’nın Davos’u” olarak nitelendirilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 2003 ve 2005 yıllarında katıldığı önemli bir foruma iştirak ettiklerini belirtti.
İtalya’nın finans ve sanayi alanında önemli bölgelerinden birinde olduklarını ifade eden Oktay, “Avrupa’daki önemli şirketlerin CEO’ları ve üst düzey yöneticileri ile bugünü ama bugünden çok geleceğe ilişkin sorunları görüştük. Özellikle geleceğe ilişkin sınamaları ele aldık. Türkiye olarak global terörizm, bölgesel krizler ve batıdan doğuya doğru gerçekleşen güç kayması konularında Türkiye’nin görüşlerini ilettik.” ifadelerini kullandı.
Oktay, global terörizm boyutunda Türkiye’nin görüşünü zaten herkesin bildiğini, Türkiye’nin bölgesindeki terör örgütleriyle en etkili şekilde mücadelesini sürdürdüğünü aktardı.
Terörün dili, dini, ırkı ve coğrafyasının olamayacağını vurguladıklarını anlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Terör ve teröristlerle iş birliği yaparak gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir dünya, miras bırakılması mümkün değil. Dolayısıyla hangi gerekçeyle olursa olsun teröristler ve terörle iş birliği yaparak herhangi bir amacın gerçekleştirilmesinin mümkün olmayacağını söyledik. Türkiye’nin terörle mücadeledeki uluslararası iş birliğini, Suriye’nin kuzeyinde şu andaki halihazır konuları gündeme getirdik. Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye’nin nasıl yalnız bırakıldığı noktasında tezlerimizi ilettik. Batıdan doğuya bir göç kaymasının yaşandığını bütün dünya konuşuyor ve bunu açıkça kabul ediyor. Ekonomik, siyasi, sosyal anlamda bir kayma var. Bu kayma yaşanırken genelde sorulan soru Türkiye’de bir eksen kayması mı var? Türkiye’nin özellikle Rusya, Avrupa Birliği, ABD ve Çin ile ilişkilerine bakıldığında ‘Türkiye’de bir eksen kayması mı var’ soruları yersiz. Türkiye, A, B, C ekseninde değil kendi eksenindedir. Türkiye’nin dünyaya bakışı kendi çıkarları çerçevesindedir. Türkiye 180 derecelik bir açıyla etrafındaki olaylara bakmak durumundadır. Batıdan doğuya kayan bu güç noktasında buradaki rekabetin artık gerek terörizm gerek bölgesel krizlere sebebiyet veren değil tam tersi bunları azaltan yaklaşımlarla iş birliğine, fırsata dönüşmesi lazım. Türkiye bunun için bir fırsattır.”
“Avrupa’nın bundan kaçma şansı yoktur, yüzde sıfırdır”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’den gelebilecek yeni göç dalgasına ilişkin söylediği “kapılarımızı açarız” açıklamasının Avrupa’da yankı bulduğunun hatırlatılması üzerine Oktay, “Yankı bulması beklenen bir şeydir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması ne bir tehdittir ne de bir blöftür. Bu bir gerçektir. Suriye’de bir kriz vardır. Türkiye kapılarını sonuna kadar açmıştır. Komşuda bir yangın varsa bizim buna uzaktan bakma şansımız yok ve oradaki kardeşlerimizde bir sıkıntı varsa biz ‘komşusu açken tok yatan’ bir durumda olmayız dedik.” şeklinde konuştu.
AB başta olmak üzere bütün dünyanın bu durumu bildiğini dile getiren Fuat Oktay, şunları kaydetti:
“Yeni bir göç akımı başlarsa Türkiye bunu göğüsleyecektir yaklaşımı ve rahatlığı kesinlikle yanlış bir rahatlık ve yaklaşımdır. Türkiye, hiçbir ülkenin bekçisi değildir. Onların göçmen deposu değildir. Oluşturdukları krizlerin de faturasını ödeyecek ülke değildir. Hiç kimse de kusura bakmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği budur. Evet biz göçmenlerle ilgili sonuna kadar görevimizi yaptık, yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Özellikle kapıların tutulmasıyla alakalı, eğer İdlib krizi devam ederse, bölgedeki kriz devam ederse, ilave göç krizi başlayacak olursa, Avrupa’nın bundan kaçma şansı yoktur, yüzde sıfırdır. Bununla yüzleşmek zorundadır. Dolayısıyla hiç kimsenin Türkiye’den daha fazla bu çerçevede bedel ödemesini bekleme hakkı da yoktur. Cumhurbaşkanımızın da söylediği budur. Bu mesaj da alınmıştır.”
“Türkiye için İdlib önemlidir. Krizdir. Türkiye’yi doğrudan etkiler. Bunun için hassasız. Münbiç de bizim için önemlidir.” diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Fırat’ın doğusu bizim için önemlidir. Orada da Türkiye’nin mesajı son derece nettir. Buradaki güvenli bölgeyle ilgili yine Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması nettir. Yani Münbiç’teki gibi bir oyalama taktiğine bizim tahammülümüz olamaz. Eylül sonu itibarıyla bir tarih vermişlerdir Sayın Cumhurbaşkanımız. Bunu çok yakinen birlikte oluşturulan operasyon merkezi ve sonrasında gelecek olan güvenli bölgenin oluşturulması konusunda eylem bazında çok çok yakinen takip ediyoruz. Kimsenin burada zamana oynamasına müsaade etmeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.