Olgun Şensoy: “Vosvosu Hitler savaş arabası olarak yapmış ama şimdi barışın sembolü”

Taner DEDEOĞLU

İkinci Dünya Savaşı öncesinde her türlü hava şartında sorunsuzca hizmet yapabilmesi düşüncesi ile imalatına başlanılan Volkswagen dünyada adına kulüpleri olan tek otomobil markası. Günümüzde üç farklı ülkede elli yıllık modeli hala üretilen otomobili tanıtacağız, yani bineceğiz vosvosumuza gireceğiz Zaman Tüneline…
Adolf Hitler Almanya yönetimine gelişinde bir otomobil projesini uygulamaya koyar. Halkın arabası dediği “Volkswagen” marka için,iki yetişkin ile üç çocuğu taşıyabilecek, saatte 100 kilometre yapabilecek ve bin Reich Markı geçmeyecek tek model üzerine çalışma da 1934 yılında başlar.
1936 yılında karşılıklı yatay yerleştirilmiş 4 zamanlı, 4 silindirli V3 modeli geliştirilir ve test edilir.1937 yılında Gezuar, Halk Otomobili Geliştirme Şirketi kurulur ve ilk defa Volkswagen adı geçer. 1938 yılında da Aşağı Saksonya da Fallersleben Kanalı kıyısında dünyanın en büyük otomobil fabrikasının temeli atılır. ‘Ayda 5 Mark taksitle otomobil sahibi olma’ sloganı ile çıkılan Hitler’in, sevinç getiren güç otomobili, 1939 yılında seri üretime başlar. Bu günkü vosvosların atası sayılan elektrik sistemi 6 volt olan, gri ve mavi renkli, arka camı iki parça, marşpiyelli, mekanik frenli Tip 38 üretilir. Aynı yıl motora elle yapılan yaz-kış ayar kolu eklenir, diğer gelişmelerle Tip 64’e ulaşılır ve üretimine geçilir.
İkinci dünya savaşı yıllarında askeri amaçlı tipleri üreten fabrika, savaş sonrasında İngilizlerin eline geçer, Wolsfburg, Motor Works olarak adı değişse de 1946 yılında Almanlar fabrikaya yeniden sahip olur,1131 cc motorlu ve 25 beygir gücündeki araba seri üretilmeye başlanır. 1949 yılında 4464 adet dış satımı yapılan arabanın yıllık üretimi de 50 bine ulaşır.
1950 yılında ABD ye de satılmaya başlayan Volkswagen de renk seçenekleri, kromaj kullanılması, saat ve kapaklı torpido ile hidrolik fren müşteri istekleri doğrultusunda araç üzerinde yerini alır.

TÜRKİYE VOSVOSLA TANIŞIYOR
Her hava koşulunda hareket gücü bulan motoru ve ufak gövdesi ile dünyada isim yapan Volkswagen 1951 yılında da Anadolu’ya ayak basar. Op. Dr. Ömer Faik Çelebi, Almanya dönüşü, kara şanzımanlı, lacivert vosvos ile İstanbul’a gelir ve 33 yıl bu arabayı kullanır.
Vosvoslar artık dünyada adını duyurmaktadır, Toronto Kanada ve Brezilya’da fabrikaları kurulur, bu yıllarda Kenya’daki Safari Rallisi ile Angola-Kenya arasında düzenlenen Afrika Şampiyonası Rallisinde ilk üç sırayı 1200 cc lik Volkswagenler alır.
1954 yılında ateşleme düğmesi yerine kontak anahtarı, kapılara iç aydınlatma düğmesi konulur, tekli egzoz borusu, kromajlı çift boruya, silindirik gaz pedalı da düz pedala dönüştürülür, ön ve arka camlar büyütülür, hızı da saatte 115 kilometreye yükseltilir.
1960 yılında günlük üretimini 4 bine çıkartılan Volkswagen’in Türkiye temsilcisi de Çiftçiler Ticaret ve Sanayi T.A.Ş. olur.
1 Temmuz 1974 günü, Almanya Wolfsburg fabrikasında üretim sona erer…
1975 yılında Nijerya fabrikası üretime başlar.


BARIŞIN KAPLUMBAĞALARI
Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de Volkswagenler hala yollarda geziyor.Dayanıklılığı, hava soğutmalı arkadan çekişli motoru ile her koşulda sizi yolda bırakmayan bir otomobil dediği Vosvos macerasını,Ankara Volkswagen Fun Club başkanı Olgun Şensoy şöyle anlatıyor:
“Hitlerin savaş arabası olarak imal edilmişse de bu gün barışa hizmet eden, gittiği yerlerde rengârenk açan bir araba Vosvos. Belki dış görünüşü belki başka bir şey çekiyor insanları! Otomobil bir asırdan fazla zamandır insan hayatında önemi bir yer tutuyor. Çok lüks markalar da dahil hiç birisi dünyada milyonlarca insanı peşinden sürükleyemedi. Çok büyük parala satılan arabalardan hangisinin böyle bir hayran kitlesi var? demek ki vosvos sempatik geliyor insanlara…
Ankara Volkswagen FunClup11 Temmuz 1993 yılında TRT de görevli merhum Hami Gerçek tarafından kuruldu. Çevreci, çağdaş, yardımlaşmayı önde tutan bir birlik. Acıyı, kederi paylaşan, düğünlerimizde halay çeken, çevresine duyarlı, doğaya açılmayı sevençok büyük bir aileyiz. Sosyal sorumluluk projelerinde, Cumhuriyetin temel değerlerini taşıyan her yerdeyiz.


ÇEYREK ASRA YAKLAŞIYOR
Ankara VolkswagenFunClup olarak çok sosyal sorumluluk projesine imza attık. Orman Bakanı ile gece konvoy yaptık ve KarettaKarettalar için Dalyan’da yapılan tesisin açılışına gittik, Hacıbektaş ve Şereflikoçhisar’da orman için binlerce fidan diktik, Ağrı Doğubeyazıt’ta öğrencilere yardım için buluştuk, el birliği ile Ankara çevre köy okullarının onarımına gittik.
Gittiği her yere sevgi kardeşlik götüren, buralara sevgi bırakmaya çalışan bir topluluğuz. Bizi görenler mutlaka gülümser, çeşitli renklerdeki otomobillerden oluşan konvoyları görenler yanımıza gelir, fotoğraf çeker. Otomobillerimizin en yenisi kırk yaşın üstünde, hiç düşünmeden uzun yola çıkarız. Yaşanacak bir arıza durumunda bir kardeşinizin gelip sizi omuzlayacağını biliriz, bu kardeşiniz onarımı yapamazsa, arkasına bağlar tamirhaneye götürür. Biliyoruz ki, ülkemizin her yerinde bize yardım elini uzatacak bir kardeşimiz, vosvos meraklısı vardır.
KURALLARIMIZ
Konvoy seyahatlerimizde yol kurallarımız vardır, tamircimiz en son arabadır, 90 Km kesinlikle geçilmez. Bizde 1100-1200-1600 gücünde motorları olan arabalar var, yokuşlarda konvoy bozulur, düze inilince beklenilir ve eski sırada yola devam edilir. Gidilen yerde çöp bırakılmadığı gibi, elbirliği ile çevre temizliği yaparak eski çöpler de toplanır. Davet edildiğimiz her yere gittik, gideriz de, çadırımızı alır yola çıkarız. Gittiğimiz yere sevgiyi bırakmaya çalışırız, isteriz ki, rengârenk vosvosların yarattığı gökkuşağı iyi izler bıraksın. Vosvoslarla kardeşler buluştuğunda çok daha yaşam dolu olduğumuz görülsün.
Bir yerimiz ağrısa doktora gitmeyiz ama arabamızdan gelen kötü bir ses bizi üzer, hemen onu ustasına götürecek kadar da kendimizden önde tutarız…
Çok ilginç üyelerimizden örnek vermek gerekirse; Aydınlıkevler’de oturan Hasan Ali Bey’in şu anda sanıyorum yirmi arabası var, o sokakta gördüğünüz arabalar onu, bütün gün onlarla ilgilenir. Zonguldaklı Niyazi Kalfa ağabeyimiz 94 yaşını tamamladı, nerede bir etkinliğimiz olsa sarı vosvosunun kontağını çevirir.”
Yenimahalle Belediyesi, Batıkent Turgut Özal Bulvarında kulübe bir park tahsisi ettiğini burada zaman zaman toplandıklarını söyleyen başkan Olgun Şensoy yarım asırlık araçların yedek parça sorunu olmadığı belirterek şöyle konuşuyor:

BİR TARİHİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ
“İlk arabası Volkswagen olanların hobisi vosvosculuk, orta yaşın üstünde olanlar, bu arabalara binmeyi mutluluk sayıyorlar. Gençlerden de hevesliler var ama onlar daha çok modifiye araba yapma yönünde, bizim gibi orijinallik peşinde değiller.
Arabaların yaşları ortada olunca onların yürütülmesi sorun gibi görülürse de öyle değil. Ankara’da yedi sekiz ustamız var, kaportacısı, boyacısı, motorcusu ile kulübün internet sitesinde bu isimleri, adreslerini de yayınlıyoruz.
Yedek parça konusunda da sorun yok. İkinci el bulma imkânı olduğu gibi, Amerika, Brezilya ve İspanya’da hala aynı tip üretildiği için temin edile biliyor ama bu da tabi ki pahalı oluyor… Bizler bir tarihi yaşatmaya çalıyor, elli yaşındaki arabaları sevgiyle, aşkla yürütüyoruz. her geçtiğimiz yeri gülümsetiyoruz, ülkenin de dünyanın da gülümsemeye ihtiyacı var, bu nedenle devletin aslında bizden vergi almaması gerekir! Diye düşünüyoruz…
Kulübümüze bağlı en yaşlı otomobil 1957 model. Biz 1960 model altına ‘pire’ deriz, ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar’ın Ankara’da unuttuğu bir araba, arkadaşımız onu bulmuş, sahibine ulaşmış, satış işlemlerini yapmış ve çok güzel topladı. Tüccar olan arkadaşımız sıkışık bir döneminde elden çıkartmak zorunda kaldı, şimdiki sahibi milletvekili, araba TBMM garajında duruyor.”
ŞENSOY KİMDİR?
1961 yılında Ordu’da doğan Olgun Şensoy, öğrenciliği sırasında ülkemizin en eski topluluklarından olan Ordu Belediyesi Tiyatrosunda oyunculuğa başlamış. 1989 Yılında Ankara Altındağ Belediyesi Tiyatrosunun kurucu kadrosunda yer alan Şensoy, 1994 yılından itibaren de Arkadaş, Çağdaş, İmaj ve Harman radyolarında kültür-sanat programları yapmış.
Çocukluğunda izlediği Herbie adlı filmden etkilenen Olgun Şensoy, bu hayaline 1990 yılında 1974 model vosvos ile kavuşmuş. Şensoy on yıldan beri de Ankara Volkswagen FunClup başkanlığını yürütüyor.