“Onlar Türkiye’yi yalnızlaştırdılar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye projelerine iktidardan gelen eleştirilere yönelik, “Bizim projemizi onlar hayal bile edemezler. Ben özel bir tartışmanın içine girmek istemiyorum. Onlar Türkiye’yi yalnızlaştırdılar, biz Türkiye’yi dünyanın merkezi haline getireceğiz. Aramızda dünya kadar fark var” dedi.
Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Sebze Hali’ni ziyaret ederek, Komisyoncular Derneği üyeleri ile kahvaltı yaptı. Hali gezen ve esnafla sohbet eden Kılıçdaroğlu, seçimlerde partisine destek istedi.
Bir gazetecinin CHP’nin Merkez Türkiye Projesi’ne, iktidar tarafından yöneltilen eleştirileri hatırlatarak, “Başbakan Davutoğlu, ‘araklama fikir’ olarak niteledi, ne dersiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Kimden araklamışız?” yanıtını verdi.
“Kendisinin Stratejik Derinlik kitabında yer aldığını söyledi” denmesi üzerine ise Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“O zaman niye hayata geçirmemiş, engel olan mı vardı? Bizim projemizi onlar hayal bile edemezler. Ben özel bir tartışmanın içine girmek istemiyorum. Onlar Türkiye’yi yalnızlaştırdılar, biz Türkiye’yi dünyanın merkezi haline getireceğiz. Aramızda dünya kadar fark var. Dolayısıyla biz Ortadoğu’ya da Orta Asya’ya da Kafkaslar’a da Avrupa’ya da hizmet veren, hizmet alan, üreten güçlü bir Türkiye’yi inşa edeceğiz, herkes bunu görecek. ‘Proje eğridir, yanlıştır’ demiyorlar değil mi? Diyemiyorlar. Zaten önemli olan bu. ‘Bu proje yanlıştır’ demedikleri sürece, bütün eleştirilerini ben sineye çekiyorum. O eleştirileri kabul ediyorum.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Dört yıl yetki istiyorum, 4 yılda hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir ülkeyi inşa edeceğim, yoksulluk olmayacak bu topraklarda” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin Elmadağ’da düzenlenen mitinginde, esnafın siftah yapabildiği, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye için yola çıktıklarını söyledi.
Milletin kavgadan bıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Oy versin vermesin, CHP iktidarında, başbakan olarak hiçbir vatandaşımı ayırmayacağım” ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu, Meclis tatile girmeden Türkiye’de Yabancıların Çalıştırılması Hakkında Kanun’un çıkarıldığını hatırlatarak, “Türkiye’de işsiz yok, çalışacak adam yok, dışarıdan getirecekler, Türkiye’de çalıştıracaklar. Buna izin verecek misiniz? Bu ülkede eğer işsizlik varsa huzursuzluk vardır. Sözüm söz herkes iş, aş sahibi olacak. Sosyal devlet olmanın temel nedeni budur” diye konuştu.
“Türkiye’ye büyüyor, kalkınıyor. Hiç itirazım yok. Peki büyümeden kalkınmadan her vatandaş hak ettiği payı alabiliyor mu” diye soran Kılıçdaroğlu, büyümeden bir avuç kişinin yararlandığını iddia etti.
CHP’nin “refahı tabana yayacağını”, emekliye dini bayramlarda bir maaş ikramiye vereceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ramazan ve Kurban bayramlarında torunundan kaçan emekli olur mu? Sözüm söz o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim, emekliye vereceğim” diye konuştu.
Türkiye’de bin liranın altında emekli aylığı alan 8 milyon kişi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, Türkiye büyürken, emeklinin de bundan nasibini alacağını kaydetti.
Kılıçdaroğlu, “Onlar vermezler, onlar ceplerini, yandaşlarını düşünürler, sözüm söz ben sizi, emekliyi, işçiyi düşüneceğim” dedi.
Alandan gelen “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları üzerine Kılıçdaroğlu, “Hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Onlar büyük mücadele verdiler, şehit oldular, gazi oldular, bize güzel Türkiye’ye bıraktılar. Bizim görevimiz bu ülkeyi daha da güzelleştirmek” görüşünü dile getirdi.
“Mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağım” dediği zaman kıyamet koparıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Sen yakutta, pırlantada mücevheratta ÖTV’yi sıfırlarken bir şey dedik mi? Ben de mazotta sıfırlayacağım. Çiftçiyi aç bırakmayacağım, çiftçi ekecek, alın terinin karşılığını alacak. Başbakan sloganı atmak güzel. Ama ben çalışıyorum, emin olun ülkem için çalışıyorum, benim sorumluluğum var, ağır. Sizin de sorumluluğunuz var. 7 Haziran’da sandığa gideceksiniz değil mi? Söz mü? Bu söz yetmiyor, bir şey daha istiyorum, geçen seçimlerde şu veya bu nedenle CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı daha ikna edeceksiniz. 4 yıl yetki istiyorum, 4 yılda hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir ülkeyi inşa edeceğim, yoksulluk olmayacak bu topraklarda. 17 milyon yoksul olur mu 21. yüzyılın Türkiye’sinde. Niye olsun? Onlar unuttular, Samsun’da açlıktan ölen Kübra bebeği unuttular, Ayaz bebeği unuttular. Ben unutmadım. Ben iktidara geldiğim gün, sözüm söz bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Anneler çocuklarını huzur içinde okula gönderecekler.”
-“Hiçbir iktisatçı ‘Bu proje yanlıştır’ demiyor”
Huzurlu bir Türkiye, barış içinde yaşayan bir Türkiye istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, 4 yılda bu sözünü yerine getireceğini bildirdi.
“Dün İstanbul’da yüzyılın projesini açıkladım” diyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye öyle bir yerde ki Afrika, Avrupa, Kafkasya, Orta Asya arasında bir pırlanta gibi duruyor. Coğrafi üstünlüğü var. Bunu şu ana kadar hiçbirisi değerlendiremedi. Projeyi açıkladık, bugüne kadar hiçbir iktisatçı ‘Bu proje yanlıştır’ demiyor. Davutoğlu ‘Bu proje yanlıştır’ demiyor. Her türlü detayı açıkladık. Onlar bilmezler, çünkü onlar ceplerini düşünüyor, biz Türkiye’yi düşünüyoruz” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Yaşasın Türkiye” diyerek sözlerini tamamladı.