Orgeneral Akar’a muhalefetten sert tepki: Askeri vesayet

HABER/YILDIZ YAZICIOĞLU-ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Gül’ün adaylığına karar verme sürecinde özellikle Akar’ın ziyaretçi olmasını seçim kampanyası boyunca unutturmayacaklarını kamuoyuna açıkladı. Tezcan, CHP Merkez Yönetimi Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Sayın Akar ve Kalın tam da Gül’ün adaylığı konuşulurken ziyaret etmiştir. Bu ziyaret Abdullah Gül’e aday olma telkinidir. Bu yıllar sonra bir yeni Ali Fuat Başgil olayıdır. 1961 yılında Başgil’e aday olmaması yönündeki baskının yıllar sonra tekrarıdır. Bu siyasete askeri vesayet bulaştırmadır. Bu, yeni 28 Şubatçılık hareketi ile karşı karşıyayız. Bu açık biçimde darbeciliktir. Siyasete asker eliyle dizayn verme çabası, darbeciliktir. 20 Temmuz sivil darbesi bu ziyaretle üniforma giymiştir ve askeri kanadını tamamlamıştır. İzaha muhtaç dudumdur. Hatır ziyareti yapılacak günlerden geçmiyoruz. Bu çok açık yeni bir askeri vesayet girişimidir ve Erdoğan Saray iktidarı, tek adam koalisyonu, çöküşün eşiğine geldiğini anladığında ayakta durmak için son çareyi askeri vesayete sarılmakta bulmuştur. Millete şikayet ediyoruz. Sandığa gidin ve bu askeri vesayet girişimin çökertin. Askeri vesayete karşı oy isteyenlerin gerçek yüzü ortaya çıkmış, maskesi düşmüştür. Takke düştü kel göründü. Perde yırtıldı, gerçek ortaya çıktı” dedi.
Tezcan, 2016 yılında yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesiyle CHP olarak süreci “sivil darbe” şeklinde adlandırdıkları işaret ederek, şimdi sivil darbe sürecinde askeri boyutun tamamlandığını ifade etti. Millete seslendiklerini söyleyen Tezcan, yıllardır askeri vesayete karşı olduğu iddiasıyla oy isteyenlerce bugün askeri vesayete sarılmasını milletin dikkatine sunacaklarını ifade etti. Tezcan, “Bu haberi yapan gazeteci işten attılar. Bu da basın, ülkemizde ne halde bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray da, Başkanlık Divanı toplantısı ardından kameralar karşısına geçti. Orgeneral Akar ve İbrahim Kalın’ın, Abdullah Gül’ü ziyaret ettiklerine ilişkin haberleri yalanlamadıklarına dikkat çeken Çıray, İYİ Parti Başkanlık Divanı adına bu konuya ilişkin kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyduklarını dile getirdi. Çıray, “Cumhurbaşkanlığı adayı olup olmayacağının tartışıldığı ortamda Sayın Abdullah Gül’e böyle bir ziyarette bulunulması 24 Haziran seçimlerini tehdit altında bırakmaktadır. Seçime ve rejime müdahale anlamına gelmektedir. Türk Milleti’nin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin fiili başkomutanı, askeri darbe dönemlerini hatırlatırcasına kimin Cumhurbaşkanı Seçimi’ne katılıp katılmayacağına müdahale edemez. TSK’nın fiili komutanı seçimin tarafı olamaz” diye konuştu.
Bunun yaratılmış toplumsal kutuplaşmayı derinleştireceğini de söyleyen Çıray, “Saray koalisyonu ve küçük ortağı kaybedeceklerinin korkusuyla hareket ediyorlar. Her yol mübah anlayışına Türk Ordusu’nu alet etmeye çalıyorlar. Cumhurbaşkanı (Erdoğan), 81 milyonun
Cumhurbaşkanı olmayı başaramamıştır. Bunu da istememiştir. Ancak TSK, 81 milyonun ordusudur. Bu konuda bir zaafiyet gösterilmemelidir. Bu bağışlanacak bir durum değildir. TSK, iktidarın çaresizliğine yara bandı olamaz. Sayın Akar, saray koalisyonu operasyonunda saray sözcüsüne refakat ederek, muhtemelen kanunsuzluklara zemin hazırlamış olmaktadır” dedi.
Çıray, ayrıca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Gül’ün aday olmamasıyla birlikte kaosun önlendiğini söylemesine de tepki gösterdi. Çıray, “Kaos mu arıyorsunuz? Kaos askerin siyasete müdahalesidir. Bundan büyük kaos olmaz” açıklaması yaptı.
CHP’den 8 Temmuz hatırlatması
Bu arada CHP Parti Sözcüsü Tezcan, 24 Haziran’da Genel Seçimler ile birlikte yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turu olabileceğini de vurguladı. Tezcan, “Vatandaşlarımız tatil planlarını yaparken Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 2. tura kalması ihtimalini dikkate almalı. Sadece 24 Haziran tarihi değil 8 Temmuz’a göre de planlama yapılmasını hatırlatıyoruz” diye konuştu. Tezcan, ayrıca vatandaşlara 2 Mayıs’ta seçmen kütüklerinin muhtarlıklarda askıya çıkacağını da anımsatarak, sahte seçmen olmaması için herkesi kütükleri incelemeye davet etti.
CHP’nin milletvekili aday adaylıkları başvurularında ön görüşme için 5 genel başkan yardımcısının görevlendirildiğini de söyleyen Tezcan, aday adayları hakkında bir ön değerlendirme yapılacağını ifade etti.