Orman yangınlarından birçok canlı zarar görüyor

İSTANBUL  – İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Vedat Beşkardeş, Türkiye’de orman yangınlarının en çok haziran ve eylül aylarında yaşandığını söyledi.
Bu dönemde havaların ısınması ve yağmurların azalmasıyla ağaçlardaki nem miktarının azaldığını belirten Beşkardeş, bu durumunda yangınlara uygun bir ortam oluşturduğunu ifade etti.
Beşkardeş, Türkiye’deki yangınların çoğunun insanların faaliyetlerinden kaynaklandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Türkiye’de 2019 yılı orman yangını istatistiğine göre, ülkemizdeki yangınların yarıya yakını faili meçhuldür. Faili bilinenlerin ise büyük kısmı insanların çeşitli faaliyetleri anız yakma, piknik veya çoban ateşi, sigara izmariti, kundaklama, enerji nakil hatları ve trafik gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Yangınların sadece yüzde 14’ü doğal sebeplerden ortaya çıkmıştır. Orman Genel Müdürlüğümüzün yangın söndürme birimleri, tüm dünyadaki ekipler düşünüldüğünde gerçekten bu konuda oldukça başarılı sayılabilir. Şahsen özellikle yangın sezonlarında ekiplerimizin cansiparane görev yaptıklarını düşünüyorum.”
Dr. Beşkardeş, Türkiye’nin bulunduğu coğrafik konum ve farklı iklimsel çeşitliliğinin diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip olmasına katkı sağladığını dile getirdi.
Beşkardeş, ormanların sadece ağaçtan ibaret olmadığını belirterek, solucandan böceğe, kurbağadan kuşa, fareye, geyiğe, ayıya ve kurda kadar birçok canlısıyla ormanın bir ekosistem olduğunu vurguladı.