ORSİAD: Firmaların borçları yapılandırılsın

ANKARA (ANKA)– OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşinsanı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Genel Sekreteri ve Mali Müşavir Mehmet Duman, pandemi nedeniyle ekim ayına ertelenen prim ve vergi ödemelerinin yapılandırılmasını istedi. Duman, “Başta kamuya olan birikmiş vergi ve prim borçları olmak üzere ötelenen borçların yeniden yapılandırılmaması halinde parasal sıkılaştırmayla birlikte piyasalarda bir daralma yaşanabilir” dedi.
Mehmet Duman,  Covid-19 salgını nedeniyle vergi ve prim ödemelerinin ekim ayına ertelendiğini ama salgının etkileri artarak devam ettiği için ödemelerin yapılandırılması gerektiğine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Duman, borçların üreten kesim üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, “Salgının etkisi devam ederken sanayicimiz; işinsanımız ve esnafımızın beklentisi, özellikle kamu borçlarıyla ilgili yeni bir yapılandırmaya gidilmesidir” ifadelerini kullandı.
Duman, kamuya yapılacak ödemelerle ilgili yeni bir yapılandırma olmasını, bozulmuş yapılandırmaların tekrar gözden geçirilmesini ve ötelenmiş borçların daha makul taksitlere bölünmesini istedi.