Osman Öztürk’e İtalya’da uluslararası ödül

Osman Öztürk’e Roma’da İtalya Senatosunda Verilen Saygın Edebiyat Ödülü

HABER MERKEZİ – Emniyet teşkilatının unutulmazlarından, efsane emniyet müdürü, Türkiye’de güvenlik denince akla ilk gelen isimlerden, ‘Güvenli Okul’ projesinin mimarı Osman Öztürk, edebiyat alanında da başarılarıyla ses getirmeye devam ediyor. Öztürk’e İtalya’da uluslararası bir ödül daha geldi.

TULLİOLA – RENATO FİLİPPELLİ ÖDÜLÜ

25 yıldır önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren, bu yıl ilk kez uluslararası boyutta edebiyatçılara ödül düzenleyen saygın STK kuruluşu “TULLİOLA – RENATO FİLİPPELLİ” 2019 ödül sahipleri arasında Osman Öztürk de yer aldı. 18 Ekim 2019 Cuma günü Roma’da İtalyan Parlamentosu Senatosunda gerçekleşen ödül töreninde uluslararası şairler ile birlikte ödüllendirilen Osman Öztürk’ün bu gururlu anına, Türkiye’nin Roma ve Vatkan Büyükelçilik görevlileri de tanıklık etti.

ŞİİRLERLE AVRUPA’YA DOSTLUK KÖPRÜSÜ

Şiirleri 22 dile çevrilen ve birçok ülkede yayınlanan Osman Öztürk, İtalya yapılmakta olan Uluslararası Şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında PREMIO VITRUVIO ödülüne de layık görülmüştü.

9 şiir kitabı bulunan ve Avrupa’da Türk Edebiyatını başarıyla temsil eden Osman Öztürk’ün Almanya’da 5 dilde yayınlanan “Sommerblau-Yaz Mavisi”, İtalya 3 dilde yayınlanan “La Mia İsola-Island-Ada”, Sırbistan Belgrad’da Sırpça yayınlanan “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi” şiir kitapları bulunuyor.
Ayrıca Osman Öztürk Türk-Moğol diplomatik ilişkilerinin 50.yılı olan 2019’da Moğolistan’da 3 dilde yayınlanan “UMUT-HOPE” isimli şiir kitabındaki mısralarıya, iki köklü kültürü yeninden buluşturdu.

OSMAN ÖZTÜRK KİMDİR?

Şair Osman ÖZTÜRK, bir fındık zamanı Türkiye’nin Karadeniz kıyısında, hırçın dalgaların uğultusunda, Ağustos aleviyle yeşilden kızıla çalmış Giresun’un bir köyünde gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak, sancılı bir yayla dönüşü dünyaya geldi.

Gökle denizin sisli dağlarla buluştuğu bir maviliğin ve yeşilliğin eteklerinde yüreği aşkla ve özlemle yoğruldu. Hayatı hep gurbette geçti. Özlem yüklü gönlü sevgi, aşk, umut ve sevinçle dolup taştı.

Ömrünü dünya çocuklarına, Türk halkının huzur ve mutluluğuna adayan Osman ÖZTÜRK, kanun adamlığının katı yüzünü insan sıcağı ve şefkatiyle sararak yıllardır içinde biriktirdiği sevgiyi, aşkı ve özlemi dizeleriyle duygu dünyamıza aktarıyor.

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde uzun yıllar üst düzey görevlerde bulunan Öztürk Rize, Tunceli ve Kırşehir illerinde İl Emniyet Müdürlüğü yaptı. ABD Washington ve Fransa Paris L’OCDE Büyükelçiliklerinde görev aldı.

ABD’de Harvard Üniversitesi, Houston South Texas Üniversitesi, Ohio Eyaleti Kent State Üniversitesi, New York Princeton Üniversitesi, CUNY-The City University of New York John Jay College of Criminal Justice ve ABD düşünce kuruluşu Global Policy Institute’da konferanslar vermiştir.

Halen, Türkiye’nin önde gelen özel güvenlik şirketlerinden olan CSG City Security Group’un Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Öztürk; Türkiye’de ilk defa Güvenli Okul Projesini uygulamaya koyarak yarınlarımız olan çocukların güvenli okul ikliminde geleceğe hazırlanmaları için çalışmalar yapmaktadır. Değişik dergi ve medya kuruluşlarında köşe yazıları yazan Öztürk’ün çeşitli konularda 22 kitabı yayımlanmıştır.

Daha önce Türkiye’de “BAKRAÇ”, “TAFLAN MEVSİMİ”, “EKSİK SAYFA”, “GÜZ YALNIZLIĞI”, “O KADAR YEŞİLDİN O KADAR MAVİ” şiir kitapları çıkan Osman ÖZTÜRK’ün yurt dışında çeşitli ülkelerde şiir kitapları yayımlanmıştır. Almanya Hamburg’da 5 dilde yayınlanan “SOMMERBLAU (YAZ MAVİSİ)” Sırbistan Belgrad’da yayınlanan “O KADAR YEŞİLDİN O KADAR MAVİ” İtalya’da 3 dilde yayınlanan “LA MIA ISOLA-ISLAND-ADA ve Moğolistan’da yayınlanan UMUT-HOPE isimli şiir kitapları ile şair, aşktan yalnızlığa, sevinçten kedere, insan olma hallerini dünya şiir severlerinin kendi lisanlarında dile getirmiş ve dizelerinde Türk halk kültürünün içtenliğini duru bir biçimde yansıtmıştır.

2014 Antoloji 2 Sihirli Kalemler Altın düşünce Altın Kalem Ödülü alan Öztürk, 2017 Mart ayında Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşen UNESCO Dünya Şiir Günü ve Liceo Poetico De Benidorm’un 14. Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları düzenleme kurulunda yer almış, 2018 yılı UNESCO Dünya Şiir Günü İstanbul Festivalinde düzenleme kurulu başkan yardımcılığı yapmıştır. 2018 Yılı Şubat ayında Uluslararası Rodos Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi Edebiyat Projeleri Geliştirme Arama Konferansına katılmıştır. 2019 Yılı “Uluslararası İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Dünya Şiir Günü Şiir ve Müzik Buluşması” etkinliğinin düzenleme kurulu başkanlığını yapmıştır. 2019 Yılı Eylül Ayında 56. Sırbistan Belgrad Uluslararası Yazarlar Asamblesine katılmıştır.

Şiirleri 22 dile çevrilen, birçok bestelenmiş ve TRT Repertuarına girmiş güfteleri bulunan Öztürk, İtalya’da düzenlenen uluslararası şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında PREMIO VITRUVIO ödülünün sahibi olmuştur.

25 yıldır önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren ve 2019 yılında ilk kez uluslararası boyutta edebiyatçılara ödül düzenleyen İtalya’da bulunan saygın STK kuruluşu “Tulliola – Renato Filippelli”nin 2019 ödül sahipleri arasında yer almıştır.

Hürriyet, Milliyet ve çeşitli gazete ve dergilerde konuk yazarlık ve köşe yazarlığı yapan Öztürk, halen CSG-City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı, ISTSANAT Kültür ve Turizm Derneği Başkanı, Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik ve Koruma Genel Koordinatörüdür.