Otobüslerde “ücretsiz internet”

HABER MERKEZİ – Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in dört bir tarafındaki 46 ayrı lokasyon ve 100’e yakın noktada başlattığı ücretsiz wi-fi uygulamasını şimdi de EGO otobüslerine taşıyor.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Akıllı Kent Yönetimi konusunda çalışmaları hızlandırdıklarını ve bu kapsamda Başkent’in birçok meydan ve parklarına yerleştirilen ücretsiz w-fi hizmeti ile toplu taşımada şarj cihazlarının takılmasının ardından şimdi de EGO Otobüslerinde ücretsiz wi-fi hizmetini Başkentlilerle buluşturduklarını açıkladı.
Akıllı Kent Yönetim Sistemini daha da geliştirerek şehre entegre etmeye çalıştıklarının altını çizen Başkan Tuna, ilk etapta Beytepe Metro İstasyonu-Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü arasında hizmet veren EGO Ring Otobüslerinde wi-fi pilot uygulamayı başlattıklarını söyledi.
SEYAHATTA İNTERNETTE SÖRF İMKANI
Tüm vatandaşların kolayca bağlanıp, bu hatta ücretsiz wi-fi hizmetinden faydalanıp, gönüllerince internet kullanabileceklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Erdoğan Kurtoğlu da, şu bilgileri verdi:
“Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle gençlerimiz adına ücretsiz internet çalışmalarımızı yaygınlaştırmak adına yepyeni çalışmalara imza atıyoruz. Bu uygulama sayesinde ayrıca vatandaşlarımızı toplu taşımaya özendirme konusunda da önemli bir adım atıyoruz. Vatandaşlarımız yolculukları boyunca merak ettiklerini öğrenebilecek, gazete ve dergileri takip edebilecek, sosyal medya hesaplarında gönüllerince gezebilecek.
ÖĞRENCİLER DE MEMNUN
Otobüslere monte edilen bir sistem sayesinde şifresiz şekilde internet hizmetinden faydalanabileceğini de belirten Kurtoğlu, “Otobüslerimizdeki USB şarj girişlerinde telefonlarının bataryasını dolduran vatandaşlarımız bundan sonra internette gezebilmenin keyfini ve ayrıcalığını yaşayacak” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz internet uygulamalarından memnuniyetlerini dile getiren öğrenciler ise, “Artık otobüslerde de gönül rahatlığıyla internete girip, birçok uygulamayı kullanabileceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin hem çağın hem de gençlerin en önemli gereksinimi olan interneti ücretsiz olarak bize sunması, Ankara’da genç olmanın ayrıcalığını bize yaşatıyor. En önemlisi de ekonomimize katkı sağlıyor” dediler.