Özdebir: Kamu alımları, yerli sanayinin gelişimine katkı sağlıyor

ANKARA – Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kamu alımlarının teknoloji transferi ve yerli sanayinin gelişimine katkı sağladığını belirterek, “Kamu alımları bu zamana kadar sadece ihtiyaçların karşılanması olarak görülmüş, bir kalkınma aracı olarak görülmemiştir.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Ankara Ticaret Odası (ATO) ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İdaresinin iş birliğiyle “Kamu Alımlarında Sanayi İşbirliği Programı Konferansı” düzenlendi.

ATO Meclis Salonu’ndaki konferansın açılışında konuşan ASO Başkanı Özdebir, kamu alımlarının kamunun ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan satın almalar olduğunu söyledi. Söz konusu alımların teknoloji transferi ve yerli sanayinin gelişmesine katkı sağladığını dile getiren Özdebir, “Kamu alımları bu zamana kadar sadece ihtiyaçların karşılanması olarak görülmüş, bir kalkınma aracı olarak görülmemiştir.” diye konuştu.

Kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesi hususunda Başbakanlık genelgeleri yayımlandığını hatırlatan Özdebir, anılan genelgelerin uygulanmadığının altını çizdi.

Yerli firmaların kamu alımlarında yüzde 15 fiyat avantajına ihtiyacı olmadığını kaydeden Özdebir, yerli ürünlerinin fiyatlarının zaten ucuz olduğunu belirtti.

Cari açığın ülke ekonomisinin yumuşak karnı olduğunu ifade eden Özdebir, toplumdaki her ferdin tercihleriyle cari açığın oluşumuna katkıda bulunduğunu söyledi.

“Milliyetçilik söz konusu olduğunda herkesin aslan kesildiğini” ifade eden Özdebir, “Uygulamaya geldiği zaman pek öyle davrandığımız söylenemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin sahip olduğu 10 bin dolarlık kişi başına milli gelir seviyesini aşabilmenin yolunun katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçtiğine dikkati çeken Özdebir, “Kamu alımları tam burada devreye sokulması gereken çok önemli bir katalizör.” dedi.

ATO Başkanı Bezci

ATO Başkanı Salih Bezci de Kamu Alımlarında Sanayi İşbirliği Programının ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu belirterek, “Üretmek için cari açık veren, büyümek için borçlanan bir ülke olarak kalırsak istikrarlı kalamayız.” diye konuştu.

Gelecek nesillere güzel bir ülke bırakabilmek için orta gelir tuzağından kurtulmak gerektiğini söyleyen Bezci, yüksek teknolojili ürün üretip satabilmek adına canla başla çalışılmasının önemini vurguladı. Bezci, “ATO olarak Sanayi İşbirliği Programını hayata geçirmek için elimizi taşın altına koymaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

OSTİM OSB Başkanı Aydın

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın ise kamu alımları konusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığının önemli çalışmalar yaptığına işaret ederek, aynı uygulamanın sivil alanda da gerçekleştirilmesinin uzun süredir konuşulmasına karşın hayata geçirilemediğini belirtti.

Dünyadaki 130 ülkede Kamu Alımlarında Sanayi İşbirliği Programı uygulandığının altını çizen Aydın, “Biz neden uygulamıyoruz. Başkasından bulduğun teknoloji ile yolculuğa gidilemez. Kendimiz üretmeliyiz. Sadece kendi ihtiyaçlarımızı değil başkalarının ihtiyaçlarını da üretmeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da Savunma Sanayi Müsteşarlığının kamu alımlarını bir kaldıraç olarak kullanmasının savunma sanayi sektörünü geliştirdiğini dile getirdi.

Karaosmanoğlu, “Kendi ülkesinin kalkınmasını sağlamak her ferdin görevi olmalıdır. Biz bunu yerine getirmek için çok ciddi gayretler içinde olmalıyız.” dedi.

ATO Kamu Alımlarında Yerli Katkı ve Offset Uygulamaları Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Musa Pireci ise offset uygulamasının küreselleşen dünyadaki en önemli uygulamalardan olduğunu belirterek, “Cari açığı azaltmanın yolu kamu harcamalarını azaltmaktır.” ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından ilgili bakanlıkların bürokratları ve akademisyenler kamu alımları uygulamaları konusundaki görüş ve önerilerini paylaştı.