Özlem Şeran, kadına şiddete fırçasıyla “Dur” diyor

Ressam Özlem Şeran’ın “Kadına Şiddet Değil, Şefkat” konulu resim sergisi Panora AVM’de izleyici ile buluşacak. Bugün açılacak olan ve 30 yağlı boyadan oluşan sergi, 20 Mart tarihine kadar görülebilecek

HABER MERKEZİ-Ankaralı Ressam Özlem Şeran, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde, “Kadına Şiddet değil, şefkat” konulu resimlerini sergileyecek. Şeran’ın, bir yılda çizdiği, yağlı ve akrilik boya tekniklerinden oluşan 30 tablosu Panora AVM’de Başkentlilerle buluşacak. Sergi 20 Mart tarihine kadar görülebilecek.
“Eller şefkate kalksın”
Büyük boyutlu yağlı boya at resimleri ile tanınan Şeran, çocukluk döneminde binicilik eğitimi almış. Şeran sergiye ilişkin şöyle konuştu:
“Atlara olan sevgim ve tutkumdan dolayı sanat hayatıma at resimleri yaparak başladım. Yıllarca, görkemli, şaha kalkmış at resimleri çizdim. Daha önce, 12 kez kişisel sergi açtım. Son dönemde, ülkemizde artan kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla, bir yıldır, kadın ve çocuk portreleri yapıyorum. Resimlerimde, kadına şiddet yerine şefkat vurgusunu çiziyorum. İstiyorum ki, kadına karşı eller, şiddet değil şefkat ile kalksın.”
“Şiddet insanlık ayıbı”
Sanat çalışmalarını, Ankara’daki kendi atölyesinde sürdüren Özlem Şeran, kadına şiddet konusunda şunları kaydetti:
“Resim yapmak bende bir tutku… Kadına şiddet, bir insanlık ayıbıdır. Bu ayıba bir an önce ‘dur’ demeliyiz. Kadınlar bir çiçek kadar hassastır, narindir ve toplumumuzdaki yeri çok önemlidir. Çünkü onlar öncelikle annedir. Bin insan hayat arkadaşını zalimce nasıl öldürebilir? Bunu aklım almıyor. Mutluluk varken, şiddet neden? Sevmek varken, öldürmek neden?
Ben artık, ülkemde kadın cinayetleri; kadına şiddet haberleri görmek, duymak istemiyorum. Erkeklerin silah, bıçak tutan ellerinde çiçek olsun istiyorum. Kız çocuklarının, hayatta tanıdıkları ilk erkek olan babasının annesine yaşattıklarını gördükten sonra, başka bir erkeği nasıl sevecek? Nasıl yuva kuracak? Erkeklere nasıl güvenecek?
Kadına şiddet haberleri yerine, kadınların sanat, spor ve iş dünyasındaki başarı haberlerini duymak istiyorum. Erkekler, kadınların hayatına hükmetmemeli. Kadın ve erkek, birbirlerinin tamamlayıcısı olarak yaratılmıştır.”