Öztrak: Baroların sarayın vesayeti altına girmesine izin vermeyiz

ANKARA (ANKA) – CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro tartışmalarına ilişkin “Saray, birtakım şeyleri gerekçe göstererek baroları vesayeti altına almak istiyor. Milletimizin haklarını savunacak olan avukatların üst kuruluşu olan baroların sarayın vesayeti altına girmesine izin vermeyiz” dedi. Öztrak, CHP olarak bu yasaya karşı her türlü engelleme hakkını kullanacaklarını ifade etti.
CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro tartışmalarına ilişkin “Saray, birtakım şeyleri gerekçe göstererek baroları vesayeti altına almak istiyor. Milletimizin haklarını savunacak olan avukatların üst kuruluşu olan baroların sarayın vesayeti altına girmesine izin vermeyiz” dedi. Öztrak, CHP olarak bu yasaya karşı her türlü engelleme hakkını kullanacaklarını ifade etti.
CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Öztrak, baroların kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olduğuna dikkat çekerek “Bu yasaya karşı biz CHP olarak yasalardan, anayasadan ve Meclis İç Tüzüğü’nden gelen her türlü engelleme hakkımızı kullanırız” dedi.
Öztrak konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:
“Saray, vesayeti altına almak istediği her yeri önce bölüyor, sonra da vesayeti altına almaya çalışıyor. Baro, sivil toplum kuruluşu değildir, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baro, iddia makamı, yargı makamı ve savunma makamı olarak bu üçlünün ayaklarından bir tanesidir. Saray, birtakım şeyleri gerekçe göstererek baroları vesayeti altına almak istiyor. Vatandaş hakkını aramak için avukata gidecek, ‘Sen nerenin avukatısın?’ diye bakacak. Sarayın mı yoksa milletin mi? Böyle ayrımlar son derece tehlikeli işler. Bu yasaya karşı biz CHP olarak yasalardan, anayasadan ve meclis iç tüzüğünden gelen her türlü engelleme hakkımızı kullanırız. Milletimizin haklarını savunacak olan avukatların üst kuruluşu olan baroların sarayın vesayeti altına girmesine izin vermeyiz. İktidar, yargının üzerinden elini artık çekmek zorundadır. Sadece barolar değil, yargının da iddianın da üzerinden elini çekmelidir.”