Öztrak: Her şeyden yandaş müteahitler fedakarlık yapmalı

ANKARA –  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, hükümete S-400’lerin aktife edilip edilmediğini, Tank Palet Fabrikası’na Katarlıların yatırım yapıp yapmadığını ve Osmangazi ile Yavuz Sultan Selim köprüleri için garanti geçişleri kapsamında müteahhitlere nisan ayında ödeme yapılıp yapılmadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, hükümete Rusya’dan alınan ve 2020 yılı Nisan ayı içerisinde aktife edileceği söylenen S-400’lerin aktife edilip edilmediğini, Tank Palet Fabrikası’na Katarlıların yatırım yapıp yapmadığını ve Osmangazi ile Yavuz Sultan Selim köprüleri için garanti geçişleri kapsamında müteahhitlere nisan ayında ödeme yapılıp yapılmadığını sordu.

Öztrak düzenlediği basın toplantısında hükümete şu soruları yöneltti:

“1. Rusya’dan 2,5 milyar dolar vererek aldığımız S-400 Silah Sistemleri’nin Nisan ayında aktife edileceğini ifade etmiştiniz. Nisan ayının sonuna geldik. S-400’leri aktife ettiniz mi etmediniz mi? Etmediyseniz bu boşa giden 2,5 milyar dolar ne olacak?

2. Peşkeş çekilen Tank Palet Fabrikası’na Katarlıların 50 milyon dolar yatırım yapacağını söylemiştiniz. Bu yatırım yapıldı mı yapılmadı mı?

3. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri için 2019 geçiş garantileri kapsamında hazineden Nisan ayında 2 milyar 720 milyon lira ödeme yapılması gerekiyordu. Bu ödemeyi söz konusu müteahhitlere yaptınız mı yapmadınız mı?”

Hükümetin koronavirüs salgını süresince ‘Herkes fedakarlık yapmalı’  açıklamalarını hatırlatan Öztrak, “Türkiye’de herkes fedakârlık yapmalı diyorsunuz. Ama bence her şeyden önce dolarla ihale alan, devlet garantilerini dolara bağlamış olan yandaş müteahhitlerin bu fedakarlığı yapmak suretiyle işe başlamamız gerekiyor” dedi.