Öztrak: Tübitak siyasi baskılarla Kanal İstanbul görüşünü inkar etti

ANKARA  (ANKA) – CHP sözcüsü Faik Öztrak, TÜBİTAK’ın siyasi baskılarla Kanal İstanbul’u eleştirdiği resmi görüşünü inkar etmek zorunda kaldığını belirterek, “Attığı imzanın arkasında duramayan bir kurum ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarına nasıl yön verecek?” sorusunu sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Kanal İstanbul için belirttiği görüşünü inkar etmesini değrelendirdi.

Öztrak, “Tek adam parti devleti rejiminin ve bu rejimin başının korkuları başarısızlık bataklığına battıkça artıyor. Korkuları arttıkça da dönüp millete, kurumlara, insanlara korku salmaya çalışıyorlar. Bakın geçenlerde yaşadığımız TÜBİTAK meselesi bunun en güzel örneklerinden biri. TÜBİTAK’ın Kanal İstanbul ucubesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği ÇED raporu eleştirisi sayın genel başkanımız tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Kanal İstanbul’la ilgili eleştirilerin ve değerlendirmelerin yer aldığı TÜBİTAK’ın görüşünde elektronik imza da var ıslak imza da var. Ama anlaşılan siyasi baskılarla bilimsel gerçeklerden başka hiçbir şeye itibar etmemesi gereken TÜBİTAK kendi yazdığı görüşünü inkar etmek zorunda kaldı. Soruyoruz daha önce başına hayvanat bahçesinden yönetici atanan, şimdi de attığı imzanın arkasında duramayan bir kurum ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarına nasıl yön verecek?” şeklinde konuştu.