Öztrak: Türkiye’ye boru döşeniyor indirimi Bulgaristan alıyor

ANKARA (ANKA) – CHP sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikadaki hataları nedeniyle Türkiye’nin Rusya’ya bağımlı hale geldiğini vurgulayarak, “Türkiye’ye boru döşeniyor. İndirimi Bulgaristan alıyor. Erdoğan ise Türk Akım’ın ismini Putin koydu diye avunuyor” dedi. Öztrak, “Erdoğan, dış politikadaki hataları nedeniyle Putin’e bu kadar bağımlı hale gelmeseydi, Rusya’dan doğal gaz indirimi almak konusunda Türkiye’nin pazarlık gücü daha mı fazla olurdu yoksa daha mı az olurdu” sorusunu yöneltti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısında gündeme dair konuştu. Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikadaki hataları nedeniyle Rusya’ya bağımlı hale geldiğini, doğal gaz konusunda ise pazarlık yapamayacak konuma geldiği eleştirisinde bulundu.
Öztrak konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Kara kış geldi. Kapıya dayandı. Bakın yine dış politikayla bağlantılı bir durum. Yaz aylarında doğal gaz ve elektriğe taksit taksit yapılan zamların etkisini şimdi vatandaşlarımız misliyle hissediyorlar. Türkiye’nin her yerinden şikayet alıyoruz bu konuyla ilgili. Millet için soğuk kış günlerinde ısınmak dahi lüks oldu. Oysa daha birkaç hafta öncesinde Putin’le Türk Akım projesinin açılışı yapıldı. Şimdi Rusya, açılışı yapılan Türk Akım hattından Bulgaristan’a indirimli doğal gaz satmaya başladı. Peki biz Rusya’dan bu hattan indirimli doğal gaz alabiliyor muyuz? Hayır. Daha önce Ukrayna, Romanya, Bulgaristan üzerinden gelen batı hattından hangi fiyatla gaz alıyorsak, şimdi aynı fiyatla gaz alıyoruz. Aradaki transit ülke sayısı azaldığı için Bulgaristan’a indirimli gaz veriyorlar. Ama boruların geçtiği ülke olan Türkiye indirim alamıyor. Türkiye’ye boru döşeniyor. İndirimi Bulgaristan alıyor. Erdoğan ise Türk Akım’ın ismini Putin koydu diye avunuyor. Peki şimdi soruyoruz. Erdoğan, dış politikadaki hataları nedeniyle Putin’e bu kadar bağımlı hale gelmeseydi, Rusya’dan doğal gaz indirimi almak konusunda Türkiye’nin pazarlık gücü daha mı fazla olurdu yoksa daha mı az olurdu. Cevabı belli. Suriye krizini iyi yöneten Rusya, Türkiye’yi başta enerji olmak üzere pek çok alanda kendine daha bağımlı hale getirdi. Üzülerek söylüyorum, Erdoğan’ın Suriye’deki hatalarının bedelini Türkiye’deki vergi mükellefleri sadece Suriyeliler için ödediği ve ödeyeceği paralarla değil, pahalı enerji faturalarıyla da uzun yıllar ödeyeceğe benziyor.”
“TÜRKİYE’NİN DOĞAL GAZI PAHALIYA ALDINA DAİR ÇOK CİDDİ İDDİALAR VAR”
Öztrak, hükümete Putin ile doğal gaz fiyatlarını görüşmesi yönünde çağrıda bulundu. Öztrak, “Türkiye’nin doğal gazı pahalıya aldığına dair çok ciddi iddialar var. Bir de geçtiğimiz yıl, kriz döneminde doğal gaza, elektriğe çok ciddi zamlar yapıldı. O dönem yazın bu zamlar yapıldığı hiç pek fazla hissedilmedi. Ama şimdi kış ayları geldiğinde artık vatandaşlarımız bu zamları hissetmeye başladılar. Bir an önce milletin sırtında taşınması son derece güç olan bu faturaların hafifletilmesi için devletin gerekli önlemleri alması lazım diye düşünüyoruz. Otursunlar, Putin’le her şeyi tartışıyorlar, 70 defa telefon görüşmesi yapmışlar. 71. bir görüşmeyi daha yapıp doğal gaz fiyatlarında indirim istesinler. Bu yüksek doğal gaz ve elektrik faturaları, şu 2019’da yaşadığımız yeniden yükseliş döneminin vatandaşımıza neler getirdiğini açık seçik ortaya koyan hususlardan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.