Öztrak: Vatandaş bir araba kendine alırsa bir tane de saray hükümetine alacak

ANKARA (ANKA) – CHP Sözcüsü Faik Öztrak, otomobillerde Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) zammını değerlendirirken Almanya’da 33 bin 859 euroya satılan bir aracın Türkiye’de fiyatının 627 bin 111 liraya çıktığına dikkat çekti ve “Yani vatandaş bir araba kendine alırsa bir tane de saray hükümetine alacak” dedi.
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, otomobillerde Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) zammını değerlendirirken Almanya’da 33 bin 859 euroya satılan bir aracın Türkiye’de fiyatının 627 bin 111 liraya çıktığına dikkat çekti ve “Yani vatandaş bir araba kendine alırsa bir tane de saray hükümetine alacak. Eminiz, Almanlar bu tabloya bakıp bizi kıskanıyorlardır” dedi.
Öztrak, bir üründen alınan verginin ürünün değerinin aşması durumunda buna vergi değil haraç denilmesi gerektiğini belirterek “Dünyada vergiden bile vergi alan başka bir iktidar var mı?” diye sordu.
CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen MYK toplantısının ardından konuşan Öztrak, 1500 cc motoru olan bir aracın Almanya’daki satış fiyatının 33 bin 859 avro olduğunu söyleyerek gelen zamlardan sonra aracın Türkiye’deki satış fiyatının 627 bin 111 liraya çıktığına dikkat çekti. Öztrak “Yani vatandaş bir araba kendine alırsa bir tane de saray hükümetine alacak” diye konuştu.
Öztrak şunları söyledi:
“Daha birkaç ay önce kamu bankalarına ‘görev zararı’ verdirip ucuz araç kredisi pazarlayanlar şimdi araçlardan alınan ÖTV’ye fahiş zamlar yaptılar. Bu git-geller hem vatandaşı hem de ekonomiyi perişan ediyor. Vatandaşlarımız önünü göremez hale geldi. Damat ekonomiyi öğrensin diye, koskoca ülkeyi deneme tahtasına çevirdiler. Bir üründen alınan vergi, ürünün değerini aşıyorsa ona vergi denmez. Dense, dense haraç kesmek denir. Türkiye’de kendi sınıfında en çok satan ve 1500 cc motoru olan bir aracın Almanya’da bugün satış fiyatı 33 bin 859 avro. Aynı araç Türkiye’de bugün saray yönetiminin paramızı pul etmesi sonucunda zaten 295 bin lira ediyor. Bir de buna yüzde 80 ÖTV’yi ekleyip üstüne bir de verginin vergisini alıp yüzde 18 KDV ilave edince aracın Türkiye’deki satış fiyatı 627 bin 111 liraya çıkıyor. Yani vatandaş bir araba kendine alırsa bir tane de saray hükümetine alacak. Üstüne bir de 36 bin lira daha verecek.
Almanya’da asgari ücretle çalışan bir işçi, 21 ay çalışıp bu arabayı alabilirken Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir işçinin, aynı arabayı alabilmek için 270 ay çalışması gerekiyor. Bunun da 127 ayı arabaya, geriye kalan 143 ayı ise vergiye gidiyor. Eminiz, Almanlar bu tabloya bakıp bizi kıskanıyorlardır. Soruyoruz dünyanın neresinde böyle vergiler var? Dünyada vergiden bile vergi alan başka bir iktidar var mı?”