Pari Sanat’ta “İzdüşümlerim” ve “Don Kişot Serisi”

Çoban Ressam Süleyman Şahin ile Melahat Özcan Şener’in, Pari Sanat’ta açtığı “İzdüşümlerim” ve “Don Kişot Serisi” isimli karma resim sergisi, sanat izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Ankara Kalesi’ndeki Pari Sanat’ta açılan sergi, 3 Aralık Salı gününe kadar ziyarete açık olacak

NAZ AKMAN – “Çoban Ressam” lakabıyla tanınan Süleyman Şahin, öğrencisi Melahat Özcan Şener ile Ankara Kalesi’ndeki Pari Sanat’ta ilk kez birlikte sergi açtı. Sergide, yaklaşık 24 yıl önce Çoban Ressam’dan eğitim alan Şener’in “İzdüşümlerim” adını verdiği 30’a yakın tablosu ile Çoban Ressamın “Don Kişot Serisi”ni oluşturan 60 eseri sanat izleyicilerine gösterildi. “İzdüşümlerim” ve “Don Kişot Serisi” resim sergisi, 3 Aralık Salı gününe kadar izlenilebilecek. Sergi süresince ayrıca Çoban Ressam canlı performansıyla, sanat izleyicilerine eserlerini yaratım sürecine ilişkin tüm aşamaları gösterecek.
Neden Don Kişot?
1980’li yıllarda Paris’e giden Çoban Ressam, o yıllarda İspanyol romancı Miguel de Cervantes Saavedra’nın eseri “Don Kişot”u inceleme fırsatı bulup, bu karakterle ilgili yüzlerce esere imza atar. Çoban Ressam, bu küçük köy asilzadesinin, yel değirmenlerine karşı savaşını, kürek cezasına çarptırılanların onun tarafından kurtarılmasını, bir otelde Sanşo Pansa’nın bir örtü içinde havaya sıçratılmasını, Don Kişot’un hayalinde yaşattığı Dülsine du Tobosa adlı sevgilisi ile geçirdiği maceraları ve kitapta geçen Sanşo Pansa’nın vali tayin edilmesi ile adaletle iş yapmasını etkileyici bulur.
Çoban Ressam, “Dünyanın her yerinde Don Kişot var”
Çoban Ressam, “Rossinante” adlı atının üstünde, başında miğfer, elinde mızrak, uzun, zayıf ve üzüntülü bir çehre ile görünen ve okuyucunun hafızasına bu şekilde kazınan Don Kişot’a ilişkin şunları söylüyor:
“Don Kişot benim hayatımda enteresan bir yere sahip. Aslında hepimiz bir Don Kişot’uz. O yönetime kızıp mesajlarını yer değirmenlerine saldırarak veriyor, bu şekilde başkaldırıyor. Ben bunu kendi hayatımla bağdaştırdım. Doğayı seven, hareketli, zeki akıllı biri Don Kişot. Dünyanın her yerinde Don Kişot var. Dünyanın her yerinde pek çok sanatçı belki bu nedenle Don Kişot’u çalışıyor. Ben de Don Kişot’un iç dünyasını, hareketli karakterini, heyecanını ve pozitif bakışını tablolarımda yansıtmaya çalışım.”
Çoban Ressamın Don Kişot ile ilgili 60 eseri, sanat izleyicileri tarafından ilgi ile izlendi.
Ustayla ilk sergi
Bursa’da Çoban Ressam ile tanışıp, ressamlık kariyerine başlayan Melahat Özcan Şener de ilk kez usta ressamla birlikte sergi açtı. Hocası ile Don Kişot Serisi kapsamında, “İzdüşümlerim” adını verdiği çalışmalarıyla bir araya gelen Şener’in 30’a yakın eseri sergileniyor. Çoban Ressam ile başladığı resim sanatına 24 yıldır devam eden Şener, “Resim benim için bir aşk, kendimi resimle ifade ediyorum, resimsiz bir hayat düşünemiyorum. Özellikle renkler benim için sanki bir derya, resimlerimde imzamı da bu renkler oluşturuyor. Renklerle duyguları yansıtmaya çalışıyorum. Bu beni gittikçe soyut resme de yaklaştırıyor. Çoban hocamla ilk kez birlikte sergi açtık. Size sanat öğreten biriyle birlikte aynı sergide yer almak inanılmaz güzel bir duyguymuş” diye konuştu.