Polis kamerasından Gezi Direnişi

Çankaya Belediyesi Galeri Uray, Gezi Direnişi sırasında Ankara’da polis kamerasıyla çekilen video görüntülerinden oluşan “Aksinden Yansı” sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sanatın merkezi Çankaya bu kez, hafızalara kazınan ve 2 yılını dolduran Gezi Direnişi sırasında Ankara’da yaşanan olayları konu alan ve polis kamerasıyla çekilen video görüntülerinin sergisine sahne olacak. 30 Mayıs 2015 Cumartesi Galeri Uray’da açılacak olan “Aksinden Yansı” sergisi, 15 Haziran’a dek açık kalacak.

Kendileri de Gezi Direnişi’nden bu yana eylem görüntülerini kaydeden sekiz kişilik Seyr-i Sokak Ekibi, Gezi Direnişi’nin yıldönümü dolayısıyla 30 Mayıs’ta Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü noktada 17.30’da buluşarak, ellerinde taşıyacakları aynalarla Galeri Uray’a kadar yürüyüş yapmalarının ardından sergiyi açacak.
DAVA DOSYALARINDAN SERGİYE
Seyr-i Sokak Ekibi’nden Oktay İnce, toplumsal mücadelenin görsel belleğini oluşturmayı önemsediklerini vurgulayarak, “Bizler eylemlerde kaydettiğimiz görüntüleri paylaşıma açıyoruz. Bu kez, 1 Haziran’da Ankara’da neler yaşandığını polis kameralarından göstermek istedik. Ethem Sarısülük’ün ve şiddete uğrayanların avukatlarının elde ettiği, dava dosyalarına giren polis kayıtlarını sergilemeye böylece karar verdik” dedi.

Serginin, mücadelenin başka bir gözden belleği olan ama davalarda ve mahkeme dosyalarında gözlerden uzak kalan kayıtlardan oluştuğunu belirten İnce, “Eylemcilere karşı baskı unsuru olmak üzere kaydedilmiş görüntüler üzerinden Ankara Haziran Direnişi belleğimizi tazelemeyi, bizi zayıf düşürmeyi amaçlayan kem gözlerin karşısında gücümüzü çoğaltmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

İnce, sergide yer alan kayıtların direnişçilerin ve direnişin görkemini gözler önüne serdiğini ifade etti.

15 Haziran’a kadar gezilebilecek sergide, “CHP Protesto Eylemi”, “Kızılay Meydanı Barikat Kurma”, “Izrar”, “Daire İçine Alınmış”, “Şubeler Kanalı”, “Arka Sokaklar Gece”, “Ön Saflar”, “Ethem”, “Nokta Ki Kanar”, “Suçüstü Kapısı”, “Gözüm Hangi Poliste Kaldı?” gibi başlıklardan oluşan videoların yanı sıra polis telsiz konuşmaları da yer alacak.