Porselen tutkusu buluşturdu

Porselen Sanatçısı Esin Alptuna’nın eğitmenliğinde farklı tarzlarda çalışmalara imza atan Nurdan Apa, Sevin Boz, Funda Eren, Ecem Haberal, Jale Savran ve Gülten Sungur’un eserleri Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanat Evi’nde (ANKÜSEV) sanatseverlerin beğenisine sunuldu

NAZ AKMAN – Porselen Sanatçısı Esin Alptuna eğitmenliğinde klasik ve modern tarzda sır üstü porselen dekorlama ve boyama çalışmaları yapan Nurdan Apa, Sevin Boz, Funda Eren, Ecem Haberal, Jale Savran ve Gülten Sungur’un eserleri izleyiciler tarafından beğeni topladı. 7 kadın sanatçının eserlerinin yer aldığı “Esin Alptuna Atölyesi El Dekoru Porselen Sergisi”, Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanat Evi’nde (ANKÜSEV) sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi 15 Mart Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.
Sanatçı Alptuna, geleneksel dekoratif el sanatlarından çini desenlerini, Avrupa ve Amerikan sır üstü porselen dekorlama çalışmaları ve tekniklerini, naturalist, klasik ve geleneksel tarzda yorumluyor. Klasik anlayışın dışına çıkarak yaratıcı ve yeni trendlere de ayak uyduran Alptuna, 2011 yılından bu yana atölyesinde porselen sanatına ilişkin eğitimler veriyor. Alptuna’dan eğitim alan Nurdan Apa, Sevin Boz, Funda Eren, Ecem Haberal, Jale Savran ve Gülten Sungur beyaz porselen üzerine çizdiği farklı tarzlardaki çalışmalarını yılsonu sergisi ile taçlandırdı.
Türkler, “Macar Herend” desenini tercih ediyor
6 öğrencisi ile birlikte ilk kez karma bir sergiye imza attığını söyleyen Alptuna, işçiliğinin kusursuz olması ve Türkiye ile benzer zevklere hitap etmesi nedeniyle en sevilen tarzın “Macar Herend” deseni olduğunu söyledi. Öğrencilerine, porselen sanatı alanında kendi tarzlarını bulmaları konusunda yardımcı olduğunu söyleyen Alptuna, “Sene sonunda atölyedeki öğrencilerimle birlikte sergi açıyoruz. Bu yıl ilk kez karma sergiye ben de dahil oldum. Sergi kapsamında benim çalışmalarımda gösteriliyor. Bu serginin teması ‘Porselen tutkusu’. Öğrencilerimle birlikte düz beyaz porselen üzerine sır üstü çalışmalar yaptık. Onlara klasik tarzı öğretmeye çalışıyorum ancak modern tarzda çalışmak isteyenlere de elbette kapı açıyorum. Burada yüzde 80 klasik tarzda çiçek, kuş, altın çalışmaları var. Porselen üzerine desen yapma haricinde aynı zamanda porselene renk vermeyi de öğretiyoruz. Öğrencilerime, dünyada çeşitli el boyaması porselen fabrikalarında çizilen desenleri de öğretmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar 5 öğrencim benden ders aldıktan sonra kendi atölyesini açtı.