Posta emekçilerinin korunma yolları şirketler etiketlenerek anlatıldı

ANKARA (ANKA) –  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü koronavirüse karşı kargo ve posta çalışanarının alması gereken önlemleri, PTT ve özel kargo şirketlerini etiketleyerek anlattı.
Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü koronavirüse karşı kargo ve posta çalışanlarının alması gereken önlemleri video ile anlattı. Videoyu Twitter hesabından paylaşan Müdürlük, PTT ve özel kargo şirketlerini etiketledi.Videoda çalışanların yapması gerekenler madde madde anlatıldı:

İŞE BAŞLARKEN: Ellerinizi 20 saniye boyunca sabunlayıp kuvvetlice ovuşturun ve durulayın. El yıkama ve çalışma esnasında yüzük, saat, bileklik gibi aksesuarlarınızı takmayın.

GÜVENLİ MESAFE: Müşteriler ve iş arkadaşlarınızla tokalaşmayın ve fiziksel temasta bulunmayın. Uygun ve güvenli mesafeyi en az 1,5- 2 metre koruyun.

KULLANILAN EKİPMANLAR: Sürüşte temas ettiğiniz noktaları ve kullanmanız gerekiyorsa POS cihazını dezenfekte edin.

TESLİMAT ESNASINDA: Temastan kaçının. Teslimatı ve ödemeyi bırakıp uzaklaşma şeklinde gerçekleştirin. Temassız ödeme seçeneğini müşteriye sunun ve imza gerekiyorsa müşterinin kendi kalemini kullanmasını isteyin.

İŞ SÜRESİNCE: Elinizi yüzünüze götürmeyin, tek kullanımlık eldiven bulundurun. Kirlenen eldivenleri tekrar kullanmayın ve çöpe atın. Eldivenleri dış tarafına temas etmeden çöpe atın.