“Pozitiflik” tuvale yansıdı

Funda Özgünaydın’ın resimleri Goethe Enstitüsü’nde

HABER VE FOTOĞRAFLAR – SULTAN YAVUZ ÖZİNANIR (ANKARA) – Berlin’de yaşayan, Frankfurt doğumlu ressam Funda Özgünaydın’ın nostaljik arayışı, onu İstanbul’a sürüklüyor.1960’lı ve 1970’li yılların materyal, kartpostal ve fotoğraflarını araştıran Özgünaydın’ın resimleri, o dönemlerden izler de taşıyor. Pozitif olmanın bir meziyet olduğu günümüzde, Özgünaydın’ın renkli ve nostaljik dünyası umut vaad ediyor.
Sergi açılışında konuşma yapan Özgünaydın, ‘Pozitiflik’ adındaki sergisinin bir amacı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi,“Bu serginin konseptini oluştururken, ‘dünyayı olumlu yönde nasıl değiştirebilirim?’sorusunu sorarak hareket ettim. Herkes kendi  komşusuna pozitif bir adımla giderse, dünyanın değişeceğini düşünüyorum. Resimlerimi bundan yola çıkarak yaptım, sergime katılan herkese teşekkür ederim. Umarım bu amacım, resimlerim aracılığıyla sizlere geçmiştir.”
Goethe Enstitüsü Kültürel Etkinlikler Uzmanı Emel Öztürk de, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Böylesine içimizi açan, pozitiflik yansıtan bir sergiyi burada açmak bizi çok mutlu etti. Funda, Almanya’da yaşayan bir sanatçı, şu dönem Tarabya Kültür Akademisi İstanbul’da Goethe Enstitüsü’nün kursiyeri olarak bulunmaktadır. O yüzden sergisini de burada açmak istedik” diye konuştu.
Pozitiflik sergisi, 15 Nisan Cumartesi gününe kadar pazar günleri hariç, her gün 13.00- 18.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Frankfurt doğumlu olan Özgünaydın, halen çalışmalarını Berlin’de sürdürüyor. İrlanda’da Crawford College of Art & Design’da görsel sanatlar eğitimini tamamladıktan sonra Berlin Künste Üniversitesi’nde Profesör Hite Steyerl’in konuk öğrencisi olan Özgünaydın, 2014 yılında aynı üniversitenin ustalık sınıfından mezun oldu. Şimdi ise Tarabya Kültür Akademisi’nde çalışmalar yapıyor.