Prof. Dr. Mehmet Haberal’a büyük onur

ORHAN GÜRDİL-Organ nakli ameliyatı sonrası ikinci bir yaşama şansına kavuşan insanların bu şanslarını kutlamak, organ nakli ameliyatlarının başarısını göstermek ve tüm dünyada organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen Dünya Transplant Oyunları 2019 etkinlikleri İngiltere’nin New Castle kentinde gerçekleştirilmiştir.
Organ nakli konusunda dünya çapında bir üne sahip olan, ülkemizin tıp dünyasındaki gururu Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın onur konuğu olarak katıldığı bu organizasyonda yaptığı konuşmaya, “Organ nakli alanında öncü olduğunuz için teşekkürler,” İfadeleri ile kürsüye davet edilmiştir.Haberal, etkinliklere katılan organ nakli uygulanmış sporculara hitaben yaptığı konuşmada, “Çoğunuz yeni hayatınıza başladınız ve bu yeni hayat böbrek, karaciğer ya da kalp nakli yapılmasıyla başlıyor. Bu çok önemli çünkü yeni hayatınıza başlıyorsunuz. Diğer yandan sağlıklı insanlar, sağlıklı organlarını kronik böbrek ya da karaciğer hastalığı olan birinin hayatını kurtarmak için bağışlıyorlar. Bu bir şanstır. Bu nedenle her zaman organ nakli sürecinde görev alan kişileri takdir etmişimdir. Bugün hepinizin yeni bir hayatla burada olabilmeniz, onlar sayesindedir. Siz sağlıklı organlara sahipsiniz ama bazı insanlar ne yazık ki bu imkâna sahip değil. Çünkü organ bulamıyorlar ve maalesef onları kaybediyoruz. Bu nedenle bu organizasyonun birçok kişiyi organ bağışı konusunda cesaretlendireceğinden eminim. Organ bağışı gerçekten çok önemli. Eminim ki birçok donör vardır. Bu kişileri takdir ediyorum. Ama ne yazık ki birçok kişi sağlıklı organları ile ölüyor. Birçoğu da sağlıklı organlara ihtiyaç duyarak ölüyor. Bu nedenle daha çok organa ihtiyacımız var. Buradan seslenmek istiyorum; lütfen organ bağışında bulunun ve kronik organ hastalarının hayatlarını kurtarın,” demiştir.
Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın yaptığı bu konuşmadan sonra, tıp dünyasındaki gururumuz organizasyonu düzenleyen ekibe, Dünya Organ Nakli Derneği adına bir plaket vermiştir.
Organ nakliyle yeniden yaşama yolculuk yapanların olimpiyatları olarak anılan ve dünyanın 60 ülkesinden organ nakilli sporcuları bir araya getiren büyük organizasyonun ev sahipleri olan Dünya Transplant Oyunları Federasyonu Başkanı Chris Thomas, önceki başkan Olivier Coustere ve Dünya Transplant Oyunları Federasyonu sekreteri Liz Schick ile federasyonun 1978-2009 yılları arasındaki başkanlığını yapan Maurice Slapak, Prof. Dr. Mehmet Haberal’a özel ilgi göstermişlerdir. Organizasyona katılan çok sayıda organ nakli yapılmış sporcularda Prof. Dr. Haberal’a sevgi ve saygı göstermişlerdir.


Prof. Dr. Mehmet Haberal’a bir onur ödülü de İran’dan gelmiştir
İran Sağlık Bakanı Said Nemeki ve Ortadoğu Organ Nakli Derneği (MESOT) eski başkanı S. Ali Malek-Hosseini’nin katılımı ile İran’ın Şiraz kentinde bulunan İbni Sina (Avi Cenna) Hastanesi’nin konferans salonuna Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal adı verilmiştir. Üstelik değerli doktorumuzun bir resmide konferans salonunun giriş kapısına asılmıştır.
Ortadoğu bölgesi ve Türk dünyası devletlerinde yaptığı başarılı organ nakilleriyle ünlenen Haberal’a, İran’ın en büyük organ merkezindeki konferans salonunu vefa ve minnet duyguları ile adı verilen bu salonla Prof. Dr. Mehmet Haberal sonsuza kadar bu ülkede anılacaktır.
Değerli hocamız, bu arada İran Sağlık Bakanı ve bazı yetkililer tarafından hastane gezilmiş akşamda onuruna bir yemek düzenlenmiştir. Bende değerli tıp insanı Haberal’ı yürekten kutluyorum.