Prof. Göktepe’den alışılmışın dışında bir etkinlik

 

 

Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleşen tür olarak farklı eserlerin peş peşe çalındığı bir etkinlik, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çocuk Korosu’nun Maltepe’deki gösterisi ile KARSANAT Genç Yetenekler Konseri bugünkü haberlerimizi oluşturuyor.

“MÜZİK VE SINIRLAR” ADLI MÜZİKLİ SÖYLEŞİ

Mehmet Emin Göktepe, Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği “Müzik ve Sınırlar” adlı

müzikli söyleşide farklı müzik türleriyle potpori yaptı.

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Göktepe

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde “Müzik ve Sınırlar” adlı bir müzikli söyleşi gerçekleştirdi. Göktepe, sunumunda dünyanın farklı yerlerinde bestelenmiş, farklı türlerdeki eserleri peş peşe çalarak aralarındaki uyuma dikkat çekti. Müzik türlerinin birbiriyle ilişkisi, farklılıkları ve uyumları konularında kısa bilgiler aktaran sanatçı, eserleri piyanosuyla seslendirerek bu türlerin uyumunu gösterdi.

Söyleşide insan ve topluma çizilen sınırların anlamsızlığına vurgu yapan Prof. Dr. Göktepe “Tür olarak farklı olan eserlerin peş peşe çalındığına çok şahit olmamışsınızdır. Müslüm Gürses’ten sonra

Beethoven dinleyene ben hiç rastlamadım. Bugün burada yapacağım potporide aslında ne kadar uyumlu olduklarını göreceksiniz” dedi. Sanatçı, W. A. Mozart’tan Zülfü Livaneli’ye, John Lenon’dan

Yeni Türkü’ye kadar farklı tarzda bestecilerin eserlerini bir arada seslendirerek dinleyicilere alışılmışın dışında bir dinleti sundu.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda da 28 sene görev yapan Mehmet Emin

Göktepe’nin birçok kitabının yanı sıra piyano konçertosu, bale müziği, oda müziği ve pop müziği eseri bulunuyor.

140 KİŞİLİK ÇOCUK KOROSU’NDANUNUTULMAZ 23 NİSAN KONSERİ

Maltepe Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çocuk Korosu konserine ev sahipliği yaptı.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen 23 Nisan Özel Konseri’nde, Erdem Nusret Karakaş ve Esin Tavukçular’ın yönetiminde, piyanist Gürdal Güner’in seslendirdiği eserlerle, 140 kişilik çocuk korosu sahne aldı.

Konserin açılış konuşmasını yapan Şef Erdem Nusret Karakaş, Maltepe’de ikinci senedir kendilerini misafir eden Maltepe Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti. Geleceğin aydınlık olabilmesi için insanlarının aydınlık olması gerektiğini belirten Karakaş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği aydınlık bir yol var. Aydınlık insan olabilmek için bence o aydınlık yolda yürüyen insan olmak gerekiyor. Bugün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak üzere sahnedeyiz. 23 Nisan TBMM’nin açıldığı gün. Meclis milleti temsil ediyor. İlk meclis, bir bilinç meclisidir. Bağımsızlık, var oluş, özgürlük, onur için direnen bir meclis. Bu meclisi var eden Türk milletini, o meclis ve millet için canını veren Mehmetçikleri, Atatürk’ü, O’nun çalışma ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz” dedi. Konsere Maltepeli çocuklar ve aileleri büyük ilgi gösterdi. 2012’de kurulan koro, seslendirdiği eserlerle dinleyicilere bayram coşkusunu doyasıya yaşattı.

KARSANAT GENÇ YETENEKLER KONSERİ

Karya Kültür ve Sanat Derneği (KARSANAT) 30 Nisan Cumartesi akşamı (bugün) saat 19.00’da Marmara Koleji Konser Salonu’nda gerçekleştireceği “Karsanat Genç Yetenekler Konseri” ile sanatseverlere bir kez daha keyifli saatler yaşatacak.

Türkiye’nin en değerli korrepetitörlerinden biri olan Piyanist Zümrüt Alieva; yurt dışında çeşitli yarışmalar ve masterclass çalışmalarında büyük başarılara imza atmış genç sanatçılara eşlik ediyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden, kemanda Aslı Ayben Özdemir, viyolada

Ekin Özcan’ın seslendirecekleri eserler şöyle:

  1. Shostakovich – Prelude, K. Karayev – Düşünceler, F. Amirov – Elegie, G.Tardini – Violin Sanat in g minor, Tempo Moderato (quasi andantino), Allegro confuoco, G. Faure – Apres un Reve, J. Brahms – Scherzo, R.Clarke – İsimsiz Parça, C.Stamitz – Viola Concerto in D Major Rondo (3. Bölüm) S. Rahmaninov – Vocalise, F.Bridge – Allegro Appasionato, W. Gluck – Melodie, E. Elgar – Salutd’amour B. Bartok – Romanian Dances.

Zümrüt Alieva,1965 yılında Rusya’nın Soçi şehrinde doğdu. İlkokul döneminde şehrin müzik okulunda piyano eğitimini İnkina Natalia’dan aldı. Ortaokul ve müzik okulunu 1979’da bitirdi. Daha sonra Asef Zeynallı Müzik Koleji’nde Zenfira Gulieva’nın öğrencisi olarak eğitimine devam etti.

1985’te Azerbaycan’da yapılan ”En İyi Piyanist” piyano yarışmasında 1.’lik ödülü aldı. Aynı yılda müzik okulunu en iyi dereceyle bitirerek kırmızı diplomasını aldı.1985 yılında Orkestra şefi Faik Mustafayev’in yönettiği Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası S.Prokofiev’in 2. Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.

1985 yılında eğitimine Azerbaycan Devlet Konservatuvar’ında devam ederek Prof.Dr.Feride Gulieva’nın öğrencisi oldu. 1990 yılında mezun oldu. 1992 yılında yüksek lisansını tamamlayıp aynı konservatuvarda öğretim üyeliği yaptı.

Bu süreç içerisinde yurt içi ve yurt dışında (Polonya, İsrail, Macaristan, Bulgaristan) birçok sanatçıyla birlikte konserler verdi.1995 yılında Orkestra şefi Rauf Abdullayev’in yönettiği Azerbaycan Opera ve Bale Senfoni Orkestrası ile S.Rachmaninov’un 3.Piyano Konçertosu’nu seslendirdi. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ın da korrepetisyon hocalığı yapmaya başladı. 2005 yılında Prof.Dr.Ova Sünder ile Yüksek Lisans çalışmalarına başlayarak 2008 yılında bitirdi.

Bu süreç içerisinde Bulgaristan, Türkiye, İsrail, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna, Rusya, Japonya’da solo ve oda müziği konserlerine devam ediyor.

Aslı Ayben Özdemir 27 Haziran 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. 4 yaşında annesi ile piyano eğitimine başladı ve sınıf konserlerinde yer aldı. 7 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet

Konservatuarında Prof.Zülfiye Seçkin ile keman öğrenimine başladı. 11 yaşında sınava girip konservatuara tam zamanlı olarak öğrenim görmeye hak kazandı. İlk orkestra deneyimi 2010 yılında İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Naci Özgüç yönetiminde gerçekleştirdi. Daha sonra Naci Özgüç yönetiminde çeşitli oda müziği grupları ile konser vermeye devam etti. 2013 Ekim ayında Bulgaristan da gerçekleşen ‘”38. Prof. Nedyalka Simeneova Uluslararası Keman Yarışması”na katıldı ve 1.grupta ikincilik ödülünü kazandı. 2013 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’na sınav kazanak girdi. 2013 3. Pera Uluslararası Müzik Festivali’nde çaldı. 2014 Ağustos ayında gerçekleşen 11. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde Rotterdam Codarts’ın Klasik Müzik bölümünde hocalık yapan Olga Martinova ile çalıştı ve konserler verdi. 2014 Eylül ayında Bulgaristan da gerçekleşen “18. Uluslararası Dobrich Genç Müzisyenler Yarışması”nda 1.Kategori B grubunda ikincilik ödülünü kazandı. 2015 Mart ayında Bulgaristan’ın Sofya kentinde gerçekleşen ”11. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”na katılmıştır. yılında Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasını kazanmıştır. 2016 Şubat ayında düzenlenen Yaylı Çalgılar için Yamaha Müzik Yarışması’nda ödüle layık görüldü.

Ekin Özcan, 7 yaşında keman dersleri alarak klasik müzik alanında çalışmalar gerçekleştirdi, 9 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı kazanarak Çiğdem Altaş Epikmen ile viyola bölümünde eğitimine başladı. Cihat Aşkın, Ruşen Güneş, Sigfried Führlinger, Rictor Noren, Marco Misciagna, Michel Michelakakos, Thomas Riebl, Pauline Sachse, Hartmut Rohde, Yuri Gandelsman ve

Jiri Barta gibi önemli sanatçıların masterclasslarına katıldı. Okulunda, okul dışında ve katıldığı masterclasslar dahilinde Avusturya, Almanya ve Türkiye’ de çok sayıda konserler verdi. 2012 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’na seçilerek İstanbul, Ankara, Konya, Niğde, Edirne, Bursa, Bodrum da konserlere katıldı. 2014 yılında Edirne’ de düzenlenen 17. Uluslararası Genç Müzisyenler

Oda Müziği Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. Temmuz 2015 tarihinde Baden-Baden / Almanya da düzenlenen Hartmut Rohde Masterclass’ında katıldı, üstün başarı ödülüne layık görüldü. Eğitimine halen Çiğdem Altaş Epikmen ile devam ediyor, aktif olarak masterclasslara katılıyor ve konserler veriyor.