Renklerin ve ışığın dansı

Fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Recep Peker Tanılkan’da benim gibi bir dönem Ankara basınının merkezi olan Rüzgarlı sokakta koşturmuş bir basın emeklisidir. İstanbul’da yayınlanan büyük tirajlı gazetelerin Ankara foto muhabiri idi. Çalışkan, işini severek yapan ender bir yetenekti.
Uzun yıllardan sonra bu değerli meslektaşım ile Güney Kore Cumhuriyeti’nin Çankaya’daki kültür merkezinde rastlamış eski günler yad etmiştik. İşte mesleğinin ustası bu fotoğraf sanatçısı kardeşim geride bıraktığmız günlerde Bodrum Gümbet Mor Sanat’ta Semra Gönül’ün ev sahipliğinde “Renkelerin ve ışığın dansı” adlı bir sergi açmıştı, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Aykut’u, uzun zamandır Ankara’da pek göremez olmuştum. Meğer değerli bakan Bodrum’da imiş.
Can Pulak, uzun yıllar bu mesleğin çalışanı olarak bu değerli kardeşimle de gazeteciliğin çilesini çekmiştir. Kadim bir dost, gerçek bir gazeteci Can Pulak’ta bizi bırakıp Bodrum’a yerleşti. İşte değerli iki ünlünün açılını yaptığı Tanılkan’ın sergisinde teşhir edilen fotoğraflar her gün parça parça yanan ormanlarımız, kuruyan göllerimiz, nesilleri tükenen hayvanlarımızı ve bitkilerimiz yürek yakan görüntüleri teşhir edilmiş.
“Elele verip doğayı tahrip edenlerle mücadele etmemizin zamanı geldi de geçti bile” diyen Tanılkan’ın, bu duyarlılığına ilgisiz kalmamamız gerektiği düşüncesindeyim. Nitekim, Bodrum Mutfak Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa GÜNERİ’de, Tanılkan’ın isyanına destek verenlerden. Ben kadim dostlar Sayın İmren Aykut, Sayın Can Pulak ve Sayın Recep Peker Tanılkan’a bu duyarlılıkları için teşekkür ederim.
Kitre ve Pamuk kullanarak tablo yapıyorlar:
Çeşitli boyalardan, çeşitli meteryallar kullanılarak tablolar yapıldığın görmüş, duymuştum. Ama Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde de Halk Eğitim Merkezi’nde açılan bir kursta Kitre ve Pamuk’un karışım ile tablolar yapıldığın hiç duymamış ve görmemiştim.
Kursa katılan 21 hanım ve bir erkeğin başarı ile bu sanat kolundan mezun oldukların gördüm. Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölüm’de Folklorik Kitre-Pamuk Bebek ve Dokuma Teknikleri dersleri veren Pembe Kart emekli olunca kenara çekilip uzun yılların yorgunluğunu üzerinden atmayı düşünmeyip, toplumdan gelen yoğun istek üzerine atölye açmak zorunda kalmış.
Kurslara beklenenin üstünde başvuru olunca 20’şer kişilik gruplar halinde kursiyerlere eğitim vermeye başlamış ve de çok başarılı sonuçlar almış. 4 gün 8 saat süren çalışmalar sırasında Kitre ”Geven” denilen dikenin özsuyu ile yapılan bir solüsyonu pamuğa şekil vermek için kullanılarak yapılmak istene tablonun oluşmasıdır.
Bu solüsyon ile istenilen şekle sokulan pamuk boyanmakta ve daha sonra ütü, kızgın demirle istenilen tablo oluşmaktadır. Bir hayli zor olan bu çalışma Balıkesirli hanımların ve beylerin tutkusu haline gelmiştir.
Sebze ve meyvemizi artık topraksız alanda yetiştireceğiz:
Olmaz, olmaz demeyin.
İnsan zekası olmaz denilen her şeyi yeri ve zamanı glenice olduruyor. İşte İzmir’li iki süper yetenekli kızımız gittikleri Kore’den buluşları nedeniyle ödülle dönmüşlerdir.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencisi Yağmur Merve Arık, kapalı alanlarda toprak olmaksızın sebze ve meyve yetiştirmenin mümkün olduğunu ispatlamış ve bu buluşu nedeniyle Güney Kore’de düzenlenen 21. Uluslar arası Tasarım Trendleri yarışmasında gümüş ödülle taltif edilmiştir.
Aynı yarışmada Canan Gündoğan, adlı öğrencimizde tozlanmayan kitaplık buluşu ile özel ödülle mükafatlandırılmıştır.
Yağmur Merve Arık ve Canan Gündoğan’ın bu buluşları yarışma katalogunda da yer alacaktır.
Seramik Tasarım Yarışması’na genç yetenekler el koydu:
Türkiye seramik sektörüne, uluslar arası itibar ve rekabet gücü kazandırmak amacı ile çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri ihracatçıları birliği tarafından. XONE Seramik Yarışması’nda genç yetenekler birbirinden büyük başarı elde etmişlerdir.
Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım bölümü mezunu Orhan Can Uysal, dört çalışması ile ödüle layık görülmüştür. Genç tasarımcı bu yapıtları ile dört ödülle İzmir’e dönerken organizasyona katılanlara 90 bin TL para ödülü de dağıtılmıştır.
Yarışmanın Jüri üyeleri seramik işçiliği konusunda İtalya’yı artık çok gerilerde bıraktığımızı belirtmekten de geri kalmamışlardır.